Auktionsobjekt
Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.
pergamynkuvert med tusentals märken från diverse länder. Resten av lådan består av märken i olika insticksalbum och små askar etc. samt några buntar med vykort hela världen.
andel **/*, bl a ingår ett hundratal ** finska fixvärdesmärken. Även fixvärdesmärken från Åland samt samlingsvärda finska märken såsom stortandade och ett ostämplat Zeppelinpåtryck från[..]
100 kr (1), 50 kr (1), 2 kr (1), 1 kr äldre (5), 1 kr nyare (8), 50 öre (3), 25 öre äldre (22), 10 öre (164). Även 5 och 10 kr sedlar 5 av varje samt låda med diverse svenska koppar[..]
i Verbis album. 3 Skilling (Luckfyllare med saknat hörn, inklippt i högra marginalen) 3x 4 Skilling ett med intyg sjöman F.2i ultramaringrå, 6 Skilling Vacker luckfyllare "WEXIÖ 27.3[..]
papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.
Från 1850 till ca: 1920 i två Visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser etc. Bättre märken inemellan. Blandad kvalitet och eventuellt något eftertryck eller förfalskning. Även lite o[..]
inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]
flera bättre märken i 3 visiralbum med vardera Asien, Oceanien, Amerika+Europa. Bra Australienska Stater, Indien med stater, Kanada samt Västindien och specialsamling Malta i 2 in[..]
i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.
i 2 insticksalbum A-Å, med mycket Prakt-LYX. Bland de bättre: F25 och L5 Boaryd, F20 Bolmstad, Tj5 Dänningelanda, F25 Gunghult, F57 Hynnenäs, F25 Prestorp, F21 Snärshult, F21 och F22 Ör[..]
USA-samling i insticksalbum, drygt 40 urvalshäften nästan bara Tyskland (Reich, Bundes, Berlin etc.), frimärken HV på svarta visirblad, proppad låda med vykort och försändelser, bunt me[..]
blad i album. Börjar med 4+8 Skilling t.14 * samt 3+16 Sk t.12,5 *. Bra urval Aur-valörer, Prir F.36 stämplat. Från 1902 och framåt mest **, komplett Christian IX, Två Kungar och Chris[..]
Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]
i 6 lådor. Prismärkta, plastade och klara för försäljning. Mest Sverige topografi av äldre format, inemellan även lite modernare kort.
med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]
från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.
modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.
Ringtyp-modernt med mycket i Prakt/Lyxkvalitet.
Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.
1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]
egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]
äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]
nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.
på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]
Delvis mycket glest besatta men sammanlagt många märken. Även samling Canada i 3 album O/* Klassiskt-modernt, även lösa blad, bunt försändelser och lösa märken i ask. Samling Nya Zealan[..]
1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.
med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.
Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]
i plastlådor fulla med pergamynkuvert i ordning efter Facit nummer.
omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]
Utvalda stämplar, parkombinationer och 2 försändelser. På slutet 3 st 12 öre Vapentyp med räfflat papper.
1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]
3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]
Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.
Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.
från 1 öre till 5 kr uppsatta i 6 album och samlade årtalsvis, samt löst i 4 lådor. Även några sedlar hela världen inklusive svenska från 5 kr till 100 kr.