Auktionsobjekt
& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]
av Åke Rietz. Limmad rygg, 2014, 155 sidor. Fräscht exemplar.
F.54 (svår stämpel på koppartryck).
pfennig utgåvan 1880. Frimärkena är insatta i specialboken för samma utgåva. Även 3 ex. av underlag till boken angående Michel nr 45 varav en är en uppdatering, vidare lite annat materi[..]
av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.
Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.
mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]
därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.
+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.
etc i 2 album, mest äldre-1960 talet. Ett album enbart ca 300-400 st National Wildlife Conservation Stamps (USA) * 1940-1958 med djur och växter som motiv.
med ca 650 st begagnade svarta visirblad.
mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.
Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.
insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.
märken, mest 1980-talet. Nominal drygt 750 kr. Därutöver 10 rabatthäften (varav 8 för nordiskt porto) samt 18 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.
något Åland O/**/* i 4 album + mängder av årssatser tom 2019.
talet med flera kända filmer och kultklassiker.
format, mest topografi.
äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.
och kolonier, med mindre del stämplat, i 5 insticksalbum. Massor att gå igenom.
2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.
lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]
instämplad på baksidan. Bra kvalitet. Facit 5000 kr.
Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.
+ 1 album ortsstämplar och mapp diverse. Även 4 böcker om svenska frimärken och fylld låda med försändelser i botten samt mängder av pergamynkuvert överst.
alla avstämplade med många dubbletter.
visiralbum och två insticksalbum med märken främst från Lilla Riksvapnet till mitten av 1970-talet, dels ingår drygt 190 kompletta häften från Medaljong till 1965 (varav några lite bätt[..]
i 4 album. Mycket Pro Juventute och Pro Patria och även några lite bättre block. Värt en noggrann genomgång för specialsamlaren.
halvmodernt till modernt i 9 album (varav flera visir) och på lösa visirblad. Bl a ingår motivsamlingar fjärilar och djur, Ungern **/* block, Vatikanstaten **/* och Turkiet, Några av al[..]
WWF (17 med Kassett), 3 album ** "Mint stamps of the world" uppsatta på stora blad med vackra motiv från Hela världen, samt 1 album FDC "Flora & Fauna of the world".
av olika typ. Mestadels riktigt modernt material inkl. många block, men även lite äldre, ofta i form av BOB-material. Lådan väger drygt 20 kg.
2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
3 vikta hörn.
Ex Göran Fredrikson.
Ex. Göran Fredrikson.
från Finland "HELSINGFORS 28.6.1882" till "ARVIDSJAUR 5.7.1882". Ett märke av den finska frankeringen har fallit bort.