Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 600 kr

t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.

Avslutat rop
2 000 kr

högvalörer: 3x Jaktfalk, 200 kr Svanar, 100 kr Bildsten, 100 kr Slottet. Även ** frimärken 1916-1942 inklusive 14 st BC/CB i 1 album. Resten av lådan innehåller mest modernt Norden med [..]

Avslutat rop
150 kr

av Claes Hederstierna. 2021, häftad, 64 sidor.

Avslutat rop
600 kr

klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.

Avslutat rop
2 100 kr

(ej Oscar II) i visiralbum, Många prakt.

Avslutat rop
2 800 kr

gröna Leuchtturm-album med fickor. Mycket välbesatt samling med i det närmaste komplett klassisk del. Rekommenderas.

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]

Avslutat rop
2 100 kr

med förtryck för olika tyska områden, Bund till 1971, Riket till 1933 och en hel del besittningar, omröstnings områden och zoner. Utmärkta album att samla vidare i. Även 5 insticks albu[..]

Avslutat rop
850 kr

"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.

Avslutat rop
1 900 kr

Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.

Avslutat rop
3 800 kr

Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.

Avslutat rop
1 300 kr

på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.

Avslutat rop
2 300 kr

"MALMÖ 26.9.1875" sänt till Ystad. Facit 8.000 kr.

Avslutat rop
3 500 kr

gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]

Avslutat rop
300 kr

vykort, mest A6 med en del äldre inemellan, i 2 lådor. Botten av flyttlådan är fylld med ca 500 st moderna utländska vykort.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Restsamlingar i delvis fyllda album. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
3 200 kr

i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.

Avslutat rop
1 500 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
400 kr

i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.

Avslutat rop
11 500 kr

i visiralbum. Bland de bättre: H29-31, H33CB, H34BC och CB, H35CB, H36CB, H37BC och CB, H40BC Berzelius, H41BC Linné, H43BC samt H52-79. Bra kvalitet. Facit 126.000 kr enligt i[..]

Avslutat rop
800 kr

svenska vykort med militäranknytning, alla av gamla formatet. Mestadels bilder av kasernbyggnader men även vyer från fältövningar och bilder på krigsfartyg etc. Enstaka tecknade, varav [..]

Avslutat rop
1 600 kr

och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]

Avslutat rop
6 000 kr

F.47 x 6 + F.46. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
1 700 kr

i 3 st Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Inemellan även mindre mängd **/*. Några Vapentyp och Liggande lejon, välbesatt Ringtyp (om än ej komplett), Landstorm utom de tre svår[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
700 kr

av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.

Avslutat rop
1 500 kr

av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]

Avslutat rop
1 300 kr

Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.

Avslutat rop
2 400 kr

i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
800 kr

på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 album + mängder av lösa blad.

Avslutat rop
1 600 kr

pärmar på egenmonterade blad. Första pärmen med Kina, mest äldre men märken fram till 1980 talet förekommer. Pärm två innehåller bla: Indien, Japan, Korea, Thailand, Laos och Indonesie[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 7 album + 2 överfulla skolådor med märken löst och i pergamynkuvert. Större samlingar Belgien, Frankrike, Luxemburg, Österrike, Spanien med mindre avsnitt Grekland, Kreta, Liech[..]

Avslutat rop
800 kr

P4 med mycket svag stämpel. Facit 6.000 kr.

Avslutat rop
600 kr

Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]

Avslutat rop
425 kr

lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.

Avslutat rop
5 600 kr

avtryck på litet brevomslag adresserat till Marstrand. Typ 2 känd 1721-1722. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

Michael von Küenburg.