Auktionsobjekt
i 5 album + mängder av lösa märken i 2 arkivlådor, den ena med enbart USA.
P4 med mycket svag stämpel. Facit 6.000 kr.
Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]
lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.
avtryck på litet brevomslag adresserat till Marstrand. Typ 2 känd 1721-1722. Postal 15.000 kr.
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
Äldre-modernt i 17 album + lösa blad. Mexiko, Nicarague, Venezuela, Chile, Haiti, Paraguay, Guatemala, Argentina, Equador, Peru, Panama, Uruguay, Costa Rica, Colombia, El Salvador, B[..]
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]
brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".
of Stamps and Postal History av Confederate Stamp Alliance. Halvfransk inbindning, 2012, 528 sidor. The catalog covers numerous facets of Confederate Philately: Postmaster[..]
Intyg HOW (1999) 1 kort tandspets. Ett mycket vackert och fräscht exemplar. Mycket gott exemplar 3,3,4.
LYX stämplad "STRENGNÄS 17.3.1875" med minimal del av andrastämpel. Nyansintyg HOW (2008). (A)
äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
på antingen individuella pappersfyrkanter eller uppsatta på albumblad. Vissa från "vanliga" personer andra monterade under rubrikerna "adelsmän", "friherrar" etc. Samlat i äldre kass[..]
med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]
Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.
varav många "Namesales". De flesta moderna Heinrich Köhler: 22 st mjuka omslag, 19 st inbundna samt 7 st ERIVAN, Även 16 st äldre Höiland. (34 kg)
daterad 1956. Ånglok med tender, 2 personvagnar, räls, fartreglage och transformator. Bra skick dock ej funktionstestad.
med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.
Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]
med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]
Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]
Posten med mycket historisk information i 9 lyxalbum, i ett har infattningen lossnat.
tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]
och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.
Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.
+ några besittningar: Java, Sumatra etc. Delvis många dubbletter i 2 tjocka insticksalbum + några få sidor i ett 3:e album.
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
Börjar med en fräsch 4 Sk (*), Vapentyp komplett * med 30 öre (*), 3 öre brunt lokalmärke *, Liggande lejon med 17 öre GRÅ * intyg HOW (1991) godtagbart exemplar, Bra urval Ringtyp *, O[..]
från Hela världen, mycket Danmark.
i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.