Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 500 kr

i 5 album + mängder av lösa märken i 2 arkivlådor, den ena med enbart USA.

Avslutat rop
800 kr

P4 med mycket svag stämpel. Facit 6.000 kr.

Avslutat rop
600 kr

Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]

Avslutat rop
425 kr

lot med 4 st helsaker med minnespoststämpel från Invigningen "GÖTEBORG 30.V.25" varav 2 olika placeringskort adresserade till Överkontrollör Holmberg och Överpostmästaren Holmberg.

Avslutat rop
5 600 kr

avtryck på litet brevomslag adresserat till Marstrand. Typ 2 känd 1721-1722. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
2 700 kr

Michael von Küenburg.

Avslutat rop
3 100 kr

saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.

Avslutat rop
800 kr

Äldre-modernt i 17 album + lösa blad. Mexiko, Nicarague, Venezuela, Chile, Haiti, Paraguay, Guatemala, Argentina, Equador, Peru, Panama, Uruguay, Costa Rica, Colombia, El Salvador, B[..]

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".

Avslutat rop
2 200 kr

of Stamps and Postal History av Confederate Stamp Alliance. Halvfransk inbindning, 2012, 528 sidor. The catalog covers numerous facets of Confederate Philately: Postmaster[..]

Avslutat rop
400 kr

Intyg HOW (1999) 1 kort tandspets. Ett mycket vackert och fräscht exemplar. Mycket gott exemplar 3,3,4.

Avslutat rop
150 kr

LYX stämplad "STRENGNÄS 17.3.1875" med minimal del av andrastämpel. Nyansintyg HOW (2008). (A)

Avslutat rop
1 800 kr

äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
300 kr

på antingen individuella pappersfyrkanter eller uppsatta på albumblad. Vissa från "vanliga" personer andra monterade under rubrikerna "adelsmän", "friherrar" etc. Samlat i äldre kass[..]

Avslutat rop
1 500 kr

med fickor 1949-2010. Samlingen är i huvudnummer komplett till 2001 förutom 2 Heuss fluor och 5 liggande vm, efter 2001 ganska många märken. Ett av albumen innehåller samling park[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.

Avslutat rop
700 kr

varav många "Namesales". De flesta moderna Heinrich Köhler: 22 st mjuka omslag, 19 st inbundna samt 7 st ERIVAN, Även 16 st äldre Höiland. (34 kg)

Avslutat rop
650 kr

daterad 1956. Ånglok med tender, 2 personvagnar, räls, fartreglage och transformator. Bra skick dock ej funktionstestad.

Avslutat rop
1 600 kr

med mest från Sverige i 3 album och löst i låda. Inget svenskt silver. Tungt, bör hämtas.

Avslutat rop
1 200 kr

Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]

Avslutat rop
1 000 kr

Massor att gå igenom.

Avslutat rop
700 kr

med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]

Avslutat rop
650 kr

Südwesteuropa 2017, Mitteleuropa 2020 och Westeuropa 2021. Alla tre katalogerna är i gott skick och Mitteleuropa-katalogen är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
2 600 kr

på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.

Avslutat rop
850 kr

"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.

Avslutat rop
800 kr

Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"

Avslutat rop
13 000 kr

Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]

Avslutat rop
350 kr

Posten med mycket historisk information i 9 lyxalbum, i ett har infattningen lossnat.

Avslutat rop
1 800 kr

tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]

Avslutat rop
500 kr

och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.

Avslutat rop
1 000 kr

Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.

Avslutat rop
300 kr

+ några besittningar: Java, Sumatra etc. Delvis många dubbletter i 2 tjocka insticksalbum + några få sidor i ett 3:e album.

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
22 000 kr

Börjar med en fräsch 4 Sk (*), Vapentyp komplett * med 30 öre (*), 3 öre brunt lokalmärke *, Liggande lejon med 17 öre GRÅ * intyg HOW (1991) godtagbart exemplar, Bra urval Ringtyp *, O[..]

Avslutat rop
1 000 kr

från Hela världen, mycket Danmark.

Avslutat rop
1 900 kr

i början blandat stämplat och **/* från 1977 nästan enbart **. Även 2 album FDC 1940-1970 talet.