Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

i mängder av album, på lösa visirblad och i 3 askar med pergamynkuvert. Huvuddelen stämplat med bl a mycket bandmärken, t.ex. tusentals 30 öre brun Stående lejon. Bland det ostämplade k[..]

Avslutat rop
1 000 kr

till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]

Avslutat rop
1 000 kr

i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.

Avslutat rop
1 000 kr

(2 cent) till Malmö. Lösen betald med 2x 2 öre Lilla Riksvapnet samt 2x 10 öre Medaljong, alla märkena makulerade med lila rakstämpel "Lösen erlagd." Ankomststämplad Malmö 20.2.12. Vack[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre och nyare olika perioder i 2 album och 8 insticksalbum, bl.a lager DDR, enklare samling Bundes, diverse områden och zoner, övertryck "Port Gdansk" m.m.

Avslutat rop
1 000 kr

1860- till 2000-talet varav ca 50 Norden. Övriga 250 blandat hela världen med stor spridning, dock inget Afrika. Restvärde ca 45.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

1991-2009 samt 9 st Åland Berättar ** 1994-2009 + 24 st ** Årssatser 1994-2017. Oräknad Nominal.

Avslutat rop
1 000 kr

1700-1800 talet, sorterade efter landskap. Fyllda med intressant information rörande respektive landskap. Även något från våra Nordiska grannländer. Handlarlager. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 000 kr

4 Facit-album. En hel del bättre märken ingår, men dessvärre har flera av dem varit monterade med en äldre typ av fastsättare som missfärgat märkena. Det svarta lokalmärket u.g. som inl[..]

Avslutat rop
1 000 kr

äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
1 000 kr

intyg från The Philatelic Foundation (1975) med omperforerad höger marginal, reparerat riss och tunn fläck.

Avslutat rop
1 000 kr

"STRAND 26.2.1872" med sidostämpel "BENGTSFORS 27.2.1872" sänt till Åmål.

Avslutat rop
1 000 kr

Sverige. Överst 4 album varav 2 är enbart topografiska vyer (ca 400 st) av äldre format. Även gratulation och humor samt stor mängd blandade moderna brev.

Avslutat rop
1 000 kr

del av 2 frimärksbilder.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.

Avslutat rop
1 000 kr

Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 000 kr

porto, samt 54 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 000 kr

äldre till modernt i ett antal album, på lösblad och i olika typer av förpackningar etc. Bl a ingår en hel del Brittiska samväldet samt motivmärken inom sport, fåglar och övriga djur. Ä[..]

Avslutat rop
1 000 kr

REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.

Avslutat rop
1 000 kr

Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 000 kr

på 15 monterade A4-blad. Från äldre till Yngre stadslösenmärken + Radiolicensmärken, lösa och på dokument.

Avslutat rop
1 000 kr

(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.

Avslutat rop
1 000 kr

Mi. 174. Michel €700.

Avslutat rop
1 000 kr

plaketter samt en del silversmycken.

Avslutat rop
1 000 kr

Totalt 11 försändelser varav 6 st med svensk frankering. Örlögspost, Paquebot, SAL etc.

Avslutat rop
1 000 kr

Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.

Avslutat rop
1 000 kr

del I-VI av Lasse Nielsen, 6 st inbundna band, 2001. Begagnat set i fräsch kvalitet. (5,6 kg)

Avslutat rop
1 000 kr

stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]

Avslutat rop
1 000 kr

av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]

Avslutat rop
1 000 kr

av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg och skyddsomslag, 1970, 329 sidor. Ej numrerat exemplar dedikerat till Gunnar Sandberg och signerat av författaren. Mycket vackert exemplar. En [..]

Avslutat rop
1 000 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

Avslutat rop
1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

Avslutat rop
950 kr

automathäften Medaljong till 1975. 2 album med mjuka häften och ett med automathäften.

Avslutat rop
950 kr

insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]

Avslutat rop
950 kr

monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]

Avslutat rop
950 kr

av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]

Avslutat rop
950 kr

i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.