Auktionsobjekt

Avslutat rop
950 kr

med mest brev och vykort från Sverige samlat i 3 skolådor samt mängder av lösa albumblad. Äldre-modernt.

Avslutat rop
950 kr

svensk topografi i 26 st album av olika format.

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.

Avslutat rop
950 kr

+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.

Avslutat rop
950 kr

med massor av dubbletter och en del vackra stämplar inemellan.

Avslutat rop
950 kr

Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]

Avslutat rop
950 kr

försändelser Vapentyp-1940 talet. Låda äldre häften samt 5 st snörade buntar 12 öre Ringtyp. I botten även några ** årssatser 1970-80 talet, Nominal drygt 600 kr.

Avslutat rop
950 kr

Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]

Avslutat rop
950 kr

från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.

Avslutat rop
950 kr

till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.

Avslutat rop
950 kr

lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
950 kr

i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]

Avslutat rop
950 kr

med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.

Avslutat rop
950 kr

Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.

Avslutat rop
900 kr

välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.

Avslutat rop
900 kr

rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]

Avslutat rop
900 kr

komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000

Avslutat rop
900 kr

med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]

Avslutat rop
900 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]

Avslutat rop
900 kr

Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.

Avslutat rop
900 kr

Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.

Avslutat rop
900 kr

Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
900 kr

Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
900 kr

med massor av frimärken löst i flyttlåda.

Avslutat rop
900 kr

svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]

Avslutat rop
900 kr

med massor av dubbletter löst, i pergamynkuvert samt i album och askar. 10.000-tals märken att sortera.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
900 kr

bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.

Avslutat rop
900 kr

innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]

Avslutat rop
900 kr

i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]

Avslutat rop
900 kr

Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.

Avslutat rop
900 kr

på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]

Avslutat rop
900 kr

"HJORTQVARN". Praktstämpel. Postal 1.500 kr ++.

Avslutat rop
900 kr

på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".