- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
med mest brev och vykort från Sverige samlat i 3 skolådor samt mängder av lösa albumblad. Äldre-modernt.
svensk topografi i 26 st album av olika format.
+ lösa blad och mappar. Massor att gå igenom äldre-modernt.
+ lösa blad samt låda med äldre tyska klipp. Samlingar och restsamlingar med mycket att gå igenom.
med massor av dubbletter och en del vackra stämplar inemellan.
Första samlingen löper från 1855-1989, blandat O/**/* i Leuchtturmalbum med fickor, andra samlingen är genomgående stämplad och går från 1856-1985 på Facitblad (de allra sista åren på L[..]
försändelser Vapentyp-1940 talet. Låda äldre häften samt 5 st snörade buntar 12 öre Ringtyp. I botten även några ** årssatser 1970-80 talet, Nominal drygt 600 kr.
Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]
från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.
till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.
lösa märken. Mest 1990-tal. Nominal drygt 3800 kr med mervärde för 20 st rabattfrimärken.
i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.
rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]
komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000
med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]
Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.
äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 4/5 i följd.
Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.
Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.
med massor av frimärken löst i flyttlåda.
svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]
med massor av dubbletter löst, i pergamynkuvert samt i album och askar. 10.000-tals märken att sortera.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
bägge i blandade färger samt 4 insticksalbum dito. Även välfylld skolåda med blandade klämfix.
innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]
i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.
äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]
Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.
på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]
"HJORTQVARN". Praktstämpel. Postal 1.500 kr ++.
på inrikes brev avstämplat "NORRKÖPING 31.10.1861".