Auktionsobjekt

Avslutat rop
5 400 kr

50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).

Avslutat rop
500 kr

samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
750 kr

Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.

Avslutat rop
4 500 kr

16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.

Avslutat rop
1 200 kr

dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]

Avslutat rop
1 300 kr

av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.

Avslutat rop
950 kr

av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]

Avslutat rop
10 500 kr

årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
1 800 kr

1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]

Avslutat rop
1 300 kr

insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.

Avslutat rop
1 000 kr

med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.

Avslutat rop
800 kr

lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.

Avslutat rop
600 kr

5 album. Relativt stor mängd inkl. många block. Ett av albumen innehåller bara helsaker, med ett par lite bättre.

Avslutat rop
900 kr

i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.

Avslutat rop
700 kr

3 öre Liggande lejon (F.14b) på brevomslag till Cronenberg, Preussen. Avstämplat "MALMÖ 8.6.1869" samt "FRANCO." med rektangulär ram.

Avslutat rop
1 100 kr

Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.

Avslutat rop
2 300 kr

12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.

Avslutat rop
3 900 kr

i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]

Avslutat rop
1 800 kr

Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200

Avslutat rop
850 kr

Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.

Avslutat rop
1 500 kr

till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]

Avslutat rop
1 700 kr

En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.

Avslutat rop
1 200 kr

form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]

Avslutat rop
650 kr

utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.

Avslutat rop
15 500 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal drygt 7200 kr.

Avslutat rop
800 kr

i DAVO album med fickor. Från 10 kopek rundklippt, 5 st stortandade, Vapentyp etc. En trevlig samling att bygga vidare på. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
8 600 kr

37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.

Avslutat rop
1 400 kr

O/**/* + löst i låda. Massor att gå igenom, äldre-modernt bla: 2 välfyllda album med ** miniblock.

Avslutat rop
950 kr

Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]

Avslutat rop
550 kr

Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]

Avslutat rop
425 kr

11 st cigarraskar. Mest äldre frimärken, orörda sedan länge.

Avslutat rop
500 kr

de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
500 kr

Oscar II. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 100 kr

Nominal närmare 3000 kr.

Avslutat rop
750 kr

mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]

Avslutat rop
500 kr

med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.

Avslutat rop
2 100 kr

med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]

Avslutat rop
700 kr

ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige