- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).
samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.
1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
16 st mest EURO valörer + 18 st Danmark med valörer från 2 kr till 500 kr med totalt ca 600 gram silver. Även påse med ca 1,5 kg utländska turistmynt.
dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]
av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.
av olika typ. En hel del lite bättre tidiga märken, de flesta dock *. Nominal oräknad, men den är inte helt obetydlig. Till den här posten ingår också en Leuchtturm-pärm med tomma neutr[..]
årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.
1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]
insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.
med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.
lösa blad samt skolåda med mängder av frimärken löst och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i blandad kvalitet.
5 album. Relativt stor mängd inkl. många block. Ett av albumen innehåller bara helsaker, med ett par lite bättre.
i 4 album Sverige 1924-1960 talet med flera vinjetter bla: Bildsten samt 1997-2003 och Maximikort 1981-2003. Schweiz 1968-2003 i 4 album samt bunt med försändelser Hela världen.
3 öre Liggande lejon (F.14b) på brevomslag till Cronenberg, Preussen. Avstämplat "MALMÖ 8.6.1869" samt "FRANCO." med rektangulär ram.
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.
i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]
Komplett serie postfrisk **. Michel: Dänische Legion I,II,III €1.200
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]
En trevlig samling i 5 album med egengjorda blad, klassiskt till modernt, lite bättre märken har setts.
form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]
utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.
med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]
i DAVO album med fickor. Från 10 kopek rundklippt, 5 st stortandade, Vapentyp etc. En trevlig samling att bygga vidare på. Blandad kvalitet.
37 st årssatser 1983-2018. Nominal drygt 29.200 kr.
O/**/* + löst i låda. Massor att gå igenom, äldre-modernt bla: 2 välfyllda album med ** miniblock.
Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]
Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]
11 st cigarraskar. Mest äldre frimärken, orörda sedan länge.
de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
Oscar II. Ex Göran Fredrikson.
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]
med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.
med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]
ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige