Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
900 kr

på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.

Avslutat rop
900 kr

Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]

Avslutat rop
900 kr

(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]

Avslutat rop
900 kr

tjockare insticksalbum. 2 album Sverige med bara ringtyp med massor av läsbara stämplar. Norge mest ** samling 1974 till 2000, nominal drygt 3000:- enl. inlämnare. Danmark mest ** sa[..]

Avslutat rop
900 kr

i 25 mindre insticksalbum. En hel del vackra stämplar och även många märken med nummer på baksidan. Även ett visiralbum med ca 500 rek- och ass-etiketter. Trevlig låda som kan vara värd[..]

Avslutat rop
900 kr

Vackra stämplar inemellan och även mängder av märken med nummer på baksidan.

Avslutat rop
900 kr

begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]

Avslutat rop
900 kr

i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
900 kr

avstämplat "PITEÅ 9.1.1908", felsänt till USA "MISDIRECTED (ADDRESSE INCORRECTE FEB 6 1908", Dead letter office FEB 7, återsänt till Sverige, hanterat av "GENERALPOSTSTYRELSENS REKL[..]

Avslutat rop
900 kr

"Södra Sverige" 1895. Fartyget bärgades och ställdes senare ut på Stockholmsutställningen 1897. detta är ett 5 öre brevkort avstämplat från utställningen med skrivet meddelande på baksi[..]

Avslutat rop
900 kr

alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.

Avslutat rop
900 kr

stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.

Avslutat rop
900 kr

med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.

Avslutat rop
900 kr

självhäftande. Nominal 2.174 kr.

Avslutat rop
900 kr

av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.

Avslutat rop
850 kr

Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]

Avslutat rop
850 kr

stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr

Avslutat rop
850 kr

visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]

Avslutat rop
850 kr

äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]

Avslutat rop
850 kr

välfyllda album (varav 37 st mindre format) äldre-modernt. Frimärkena är sorterade efter land på vissa albumsidor, på andra helt oorganiserat. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
850 kr

lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
850 kr

lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.

Avslutat rop
850 kr

med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.

Avslutat rop
850 kr

Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]

Avslutat rop
850 kr

på brevomslag avstämplat "WISBY 15.7.1858".

Avslutat rop
850 kr

Praktstämplat "MOTALA 14.5.1867".

Avslutat rop
850 kr

"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.

Avslutat rop
850 kr

flyttlåda. 15 insticksalbum och lösa visirblad med Riket, Bundes, Berlin mm. Här och där lite bättre märken, stor mängd frimärken med sammantaget mycket högt katalogvärde. Lågt utrop.

Avslutat rop
850 kr

i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.

Avslutat rop
850 kr

och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.

Avslutat rop
850 kr

I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).