- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.
"Gott exemplar med en vikt samt en lätt vikt hörntand". Postal 1500 kr.
utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.
form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.
dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]
mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.
med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]
lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.
samt Indien. Medföljande välfylld kontorspärm med kopior ur böcker om portosatser över området.
Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]
bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]
i Facitalbum. 4-skilling i hyggligt skick, 8-skilling med reparerad övre tandrad, svart lokal i relativt god kvalitet, Vapen överkomplett med 9-öringen i relativt gott skick, Liggande l[..]
inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".
till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.
med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.
i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.
men även en hel del brittiska samväldet i några album samt i stor mängd pergamynkuvert i kartong. Även en pärm danska helark med julmärken.
Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.
Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.
i 16 album + lösa blad. Umm al Qiwain, Ajman, Saudiarabien, Iran, Dubai, Oman, Manama, Sharjah, Ras-al-Khaima, Fujeira, Yemen, Irak.
"FRÅN UTLANDET", "med EXPRESS" etc. Ex. Göran Fredrikson.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.
med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.
mest topografiska svenska A6-kort.
Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]
Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]
med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.
på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.
eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.
med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.
samt lösa albumblad. Låda diverse mynt samt sedlar Hela världen i album. Tjock mapp med dokument bussfraktmärken, lösenmärken etc dito i album.
på brevomslag avstämplat "WISBY 15.7.1858".
i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.