Auktionsobjekt

Avslutat rop
425 kr

(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.

Avslutat rop
400 kr

"Gott exemplar med en vikt samt en lätt vikt hörntand". Postal 1500 kr.

Avslutat rop
100 kr

utställningen 5. Nord Phil. Blått tryck på kartong med påklistrad frimärksbild.

Avslutat rop
8 400 kr

form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.

Avslutat rop
6 200 kr

dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]

Avslutat rop
550 kr

mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.

Avslutat rop
5 000 kr

med bl a en komplett ** serie med "Danmark befriet"-påtryck + 6 påtryck med alternativ färg. Facitvärde på drygt 30.000 kr. "Olika motiv" *. Totalt sett är samlingen ungefär halvbesatt [..]

Avslutat rop
800 kr

lösa blad. Bättre Tyskland, äldre-modernt i 6 album.

Avslutat rop
500 kr

samt Indien. Medföljande välfylld kontorspärm med kopior ur böcker om portosatser över området.

Avslutat rop
1 200 kr

Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]

Avslutat rop
3 200 kr

bla: 8 medaljer och pins Odd-Fellow, För rikets försvar etc samt 10 st 100/200 kr minnesmynt i silver (Nominal 1.400 kr) samt 200 kr i 5/10 kr sedlar. Även silvermynt: 10 kr (1), 5 kr ([..]

Avslutat rop
3 500 kr

i Facitalbum. 4-skilling i hyggligt skick, 8-skilling med reparerad övre tandrad, svart lokal i relativt god kvalitet, Vapen överkomplett med 9-öringen i relativt gott skick, Liggande l[..]

Avslutat rop
600 kr

inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".

Avslutat rop
950 kr

till London avstämplat "GÖTEBORG 11.10.1871" och ankomststämplat 16/10.

Avslutat rop
600 kr

med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.

Avslutat rop
500 kr

men även en hel del brittiska samväldet i några album samt i stor mängd pergamynkuvert i kartong. Även en pärm danska helark med julmärken.

Avslutat rop
700 kr

Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.

Avslutat rop
1 200 kr

Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.

Avslutat rop
600 kr

i 16 album + lösa blad. Umm al Qiwain, Ajman, Saudiarabien, Iran, Dubai, Oman, Manama, Sharjah, Ras-al-Khaima, Fujeira, Yemen, Irak.

Avslutat rop
300 kr

"FRÅN UTLANDET", "med EXPRESS" etc. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
1 300 kr

"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.

Avslutat rop
900 kr

med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.

Avslutat rop
1 700 kr

mest topografiska svenska A6-kort.

Avslutat rop
600 kr

Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]

Avslutat rop
2 100 kr

med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
1 000 kr

på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
400 kr

sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.

Avslutat rop
8 000 kr

eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
2 900 kr

med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.

Avslutat rop
500 kr

samt lösa albumblad. Låda diverse mynt samt sedlar Hela världen i album. Tjock mapp med dokument bussfraktmärken, lösenmärken etc dito i album.

Avslutat rop
850 kr

på brevomslag avstämplat "WISBY 15.7.1858".

Avslutat rop
1 100 kr

i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
2 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]

Avslutat rop
1 500 kr

var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.