Auktionsobjekt
stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.
med 3 st Oscarsfrankeringar och 1 st rysk helsak till Sverige.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
av Otto Kugelberg. Inbunden, 1894, 280 sidor. Knäckt och delvis lagad rygg.
svår på koppartryck, sista dagen).
Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]
stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr
visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]
äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]
välfyllda album (varav 37 st mindre format) äldre-modernt. Frimärkena är sorterade efter land på vissa albumsidor, på andra helt oorganiserat. Massor att gå igenom.
lösa rabattfrimärken/Företagspost.
alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.
lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.
med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.
Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]
på brevomslag avstämplat "WISBY 15.7.1858".
Praktstämplat "MOTALA 14.5.1867".
"NORDMALING 22.6.1864". F.10 e Klar Gulorange.
flyttlåda. 15 insticksalbum och lösa visirblad med Riket, Bundes, Berlin mm. Här och där lite bättre märken, stor mängd frimärken med sammantaget mycket högt katalogvärde. Lågt utrop.
i 5 tjocka pärmar och större låda ifrån Tyskland, DDR, BERLIN och BUND. Flera praktstämplar har setts. Intressant låda för den som samlar Tyskland.
och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.
I botten ett lager av försändelser, sedan (mest) moderna A6-kort med ett lager av äldre vykort överst. Massor att gå igenom (32 kg).
inkl. Azorerna och Madeira med tillsammans hundratals moderna ** block. I ett av albumen finns även lite block från andra länder. I lådan finns också en dubblettsamling Portugal äldre t[..]
drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.
av Dr. S. Ichida. Inbunden med läderrygg, 1971, 209 sidor + separat häfte på 57 sidor med en engelsk och en fransk översättning. Mycket vackert exemplar av den Japanska utgåvan utan num[..]