Auktionsobjekt
inklusive stater och områden 1869-2000 i 2 lådor samt buntar med ca 200 st försändelser från Schweiz.
till London med "FRANCO." inom ram. Avstämplat "Ö.S.B. 20.9.1870" och "PKXP N:r 1, 20.9.1870, transit "PKXP N:r 2, 21.9.1870"och ankomststämplat London 24/9.
mycket från Sverige bla: tjock bunt med moderna skadade försändelser med olika postala etiketter, 36 nr av Postsparbankstidningen Lyckoslanten 1940-1947 etc.
med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.
pergamynkuvert att gå igenom.
frankerade med Oscar II. Ex Göran Fredrikson.
Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]
daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.
10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.
dels romaner och kortare historier av Arthur Conan Doyle, dels nyare versioner av andra författare samt verk om författaren och hans karaktärer. 26 st på svenska och 74 st på engelska, [..]
mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.
Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]
i visiralbum. Många prakt, några orter i flera exemplar.
och i två kartonger med lösa märken i pergamynkuvert. Även tex en låda tvättade norska bruksfrimärken och ytterligare några pergamynkuvert. Mycket att gå igenom.
Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]
lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.
12 blad med häften 1960-70 talet.
i välfyllt visiralbum delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar etc. Bra klassisk del från nr 1, bägge tidningsmärkena 1858, likaså 1861, bra urval Franz Joseph, Komplett F.Jose[..]
Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]
Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.
gamla formatet samt i separat album 68 vykort Borås, varav 53 avbildar Allégatan. Även här idel gamla formatet. Många trevliga kort.
Praktstämplat "ÖREGRUND 11.7.1862" och välcentrerat dock med horisontellt veck nedtill.
frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]
Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.
fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.
dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.
lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.
av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.
med Stående Lejon. Ex Göran Fredrikson.
23.12.1871" och avstämplat "SUNDSVALL 23.12.1871". Sänt till Stockholm.
i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]
av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.
3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.