Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 100 kr

inklusive stater och områden 1869-2000 i 2 lådor samt buntar med ca 200 st försändelser från Schweiz.

Avslutat rop
1 700 kr

till London med "FRANCO." inom ram. Avstämplat "Ö.S.B. 20.9.1870" och "PKXP N:r 1, 20.9.1870, transit "PKXP N:r 2, 21.9.1870"och ankomststämplat London 24/9.

Avslutat rop
400 kr

mycket från Sverige bla: tjock bunt med moderna skadade försändelser med olika postala etiketter, 36 nr av Postsparbankstidningen Lyckoslanten 1940-1947 etc.

Avslutat rop
4 600 kr

med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.

Avslutat rop
550 kr

pergamynkuvert att gå igenom.

Avslutat rop
475 kr

frankerade med Oscar II. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 500 kr

Leuchtturm-album med fickor och kassett. Fram t.o.m. bandmärken blandat O/**/*, från 1924 idel **/*. Fyrskilling, Vapen utom 9 öre, ett par Liggande lejon, relativt välbesatt Ringtyp, M[..]

Avslutat rop
450 kr

daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.

Avslutat rop
650 kr

10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.

Avslutat rop
500 kr

dels romaner och kortare historier av Arthur Conan Doyle, dels nyare versioner av andra författare samt verk om författaren och hans karaktärer. 26 st på svenska och 74 st på engelska, [..]

Avslutat rop
12 500 kr

mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.

Avslutat rop
500 kr

Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]

Avslutat rop
1 800 kr

äldre Schaubek album.

Avslutat rop
1 600 kr

i visiralbum. Många prakt, några orter i flera exemplar.

Avslutat rop
500 kr

och i två kartonger med lösa märken i pergamynkuvert. Även tex en låda tvättade norska bruksfrimärken och ytterligare några pergamynkuvert. Mycket att gå igenom.

Avslutat rop
400 kr

Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]

Avslutat rop
1 200 kr

lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.

Avslutat rop
600 kr

12 blad med häften 1960-70 talet.

Avslutat rop
3 000 kr

i välfyllt visiralbum delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar etc. Bra klassisk del från nr 1, bägge tidningsmärkena 1858, likaså 1861, bra urval Franz Joseph, Komplett F.Jose[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]

Avslutat rop
1 700 kr

Mest Klassiskt-ca1960 talet i blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 200 kr

gamla formatet samt i separat album 68 vykort Borås, varav 53 avbildar Allégatan. Även här idel gamla formatet. Många trevliga kort.

Avslutat rop
250 kr

Praktstämplat "ÖREGRUND 11.7.1862" och välcentrerat dock med horisontellt veck nedtill.

Avslutat rop
550 kr

frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]

Avslutat rop
600 kr

Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.

Avslutat rop
600 kr

fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.

Avslutat rop
2 600 kr

dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.

Avslutat rop
1 800 kr

av äldre format (ca 10-20% A6). Mycket Västergötland och Bohuslän, delvis i plastfickor.

Avslutat rop
650 kr

med Stående Lejon. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
175 kr

23.12.1871" och avstämplat "SUNDSVALL 23.12.1871". Sänt till Stockholm.

Avslutat rop
2 800 kr

i äldre Leuchtturmalbum med fickor. Bra Ringtyp, Oscar II och Bandmärken med många olika ppr och vm, Kongressen till 2 kr Föreningen komplett, Bra St.Tjänste och Lösen t.13. Facit ca 61[..]

Avslutat rop
475 kr

av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.

Avslutat rop
750 kr

3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.