Auktionsobjekt

Avslutat rop
800 kr

"FALUN 27.10.1908". Vacker avsändare i röd relief "C.L. Sundborn" på baksidan.

Avslutat rop
800 kr

på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]

Avslutat rop
800 kr

med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.

Avslutat rop
800 kr

visiralbum. Nyanser och olika vm etc. med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
800 kr

Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.

Avslutat rop
800 kr

med 10 försändelser från Sverige Vapentyp-Medaljong och 14 från England etc till Sverige inkl några till Norge.

Avslutat rop
800 kr

tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.

Avslutat rop
800 kr

5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.

Avslutat rop
800 kr

av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]

Avslutat rop
800 kr

av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]

Avslutat rop
750 kr

9 öre (*) bra centrering, 9 öre * några fläckar på tandspetsar, 12 öre * färgfriskt exemplar, 30 öre (*).

Avslutat rop
750 kr

3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.

Avslutat rop
750 kr

ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.

Avslutat rop
750 kr

innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]

Avslutat rop
750 kr

ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]

Avslutat rop
750 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
750 kr

i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.

Avslutat rop
750 kr

inemellan även något från övriga världen.

Avslutat rop
750 kr

samt 2 stämplade 1944-1980. Även låda med stämplat modernt samt låda med delade 100-buntar med en del vackra stämplar på framförallt Oscar II.

Avslutat rop
750 kr

"ÖDESHÖG 2.3.1871". Praktexemplar.

Avslutat rop
750 kr

Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".

Avslutat rop
750 kr

på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".

Avslutat rop
750 kr

"MALUNG 26.10.1866" med liten del av andrastämpel.

Avslutat rop
750 kr

en hel del Norden. Svensk kilovara 1980, Stockholmia Specimen-påtrycken på häften, fina Leuchtturmalbum med kassett med blad för Sverige till 1987 (välbesatt från 1950), ännu ett Leucht[..]

Avslutat rop
750 kr

närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.

Avslutat rop
750 kr

+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.

Avslutat rop
750 kr

äldre till modernt i 11 album. Bl a ingår en samling Storbritannien 1966-1992 i tre Lindner Falzlos-album, stor andel **/*. Irland bidrar med två album, dels en samling O/**/* 19[..]

Avslutat rop
750 kr

modernt i 9 album, varav 3 med bara block. Stor mängd även om inte alla album är helt fulla.

Avslutat rop
750 kr

2 st specialalbum med kortserier samt tjockt insticksalbum dito med enklare block. Även 4 album Israel mest **/* 1970-1994 i tre Lindner Falzlos album med fickor samt insticksalbum med [..]

Avslutat rop
750 kr

1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]

Avslutat rop
750 kr

i praktkvalitet. Facit 3.300 kr ++.

Avslutat rop
750 kr

fabrik på Kungsgatan vid Domkyrkan, ofr

Avslutat rop
750 kr

mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]