Auktionsobjekt
"FALUN 27.10.1908". Vacker avsändare i röd relief "C.L. Sundborn" på baksidan.
på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]
med fickor. En trevlig samling utan de allra svåraste.
visiralbum. Nyanser och olika vm etc. med bättre märken inemellan.
Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.
med 10 försändelser från Sverige Vapentyp-Medaljong och 14 från England etc till Sverige inkl några till Norge.
tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.
5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.
av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]
av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]
9 öre (*) bra centrering, 9 öre * några fläckar på tandspetsar, 12 öre * färgfriskt exemplar, 30 öre (*).
3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.
ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.
innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]
ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]
äldre-modernt med massor att gå igenom.
i visiralbum, börjar med 3 visirblad Stater inklusive nytryck och förfalskningar, på slutet även något Lösen, Paketpost, Lombardiet-Venetien, Fiume etc.
inemellan även något från övriga världen.
samt 2 stämplade 1944-1980. Även låda med stämplat modernt samt låda med delade 100-buntar med en del vackra stämplar på framförallt Oscar II.
Praktstämplad "LINKÖPING 16.7.1869".
på omvänt märke "ENGELHOLM 26.9.1865".
"MALUNG 26.10.1866" med liten del av andrastämpel.
en hel del Norden. Svensk kilovara 1980, Stockholmia Specimen-påtrycken på häften, fina Leuchtturmalbum med kassett med blad för Sverige till 1987 (välbesatt från 1950), ännu ett Leucht[..]
närmare 3000 kr. Även en USA-samling O/**/* samt några insticksalbum och pergamynkuvert hela världen, några kuvert med klipp samt diverse PFA-utgåvor etc.
+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.
äldre till modernt i 11 album. Bl a ingår en samling Storbritannien 1966-1992 i tre Lindner Falzlos-album, stor andel **/*. Irland bidrar med två album, dels en samling O/**/* 19[..]
modernt i 9 album, varav 3 med bara block. Stor mängd även om inte alla album är helt fulla.
2 st specialalbum med kortserier samt tjockt insticksalbum dito med enklare block. Även 4 album Israel mest **/* 1970-1994 i tre Lindner Falzlos album med fickor samt insticksalbum med [..]
1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]
i praktkvalitet. Facit 3.300 kr ++.
fabrik på Kungsgatan vid Domkyrkan, ofr
mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]