Auktionsobjekt

Avslutat rop
475 kr

jubileumsutställning i Göteborg. Dubbletter förekommer.

Avslutat rop
1 200 kr

Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]

Avslutat rop
3 400 kr

och kolonier klassiskt till modernt O/**/* i 6 album. Stark klassisk del på själva Portugal med många bättre märken. De moderna märkena är ofta **, inkl. många block. Imponerande och vä[..]

Avslutat rop
1 100 kr

ca 110 st ortsstämplar på försändelser och postala dokument. Prismärkta upp till 200 kr. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
800 kr

topografi och övrigt. Ca 2000 kort av nya formatet och 400 av gamla. Utöver detta bunt julkort i miniformatet, brefkortsalbum med vykort samt ett par tomma album av olika slag.

Avslutat rop
150 kr

Svensk Nominal för drygt 480 kr, diverse Lettland O/** samt några försändelser, 13 blad med utvalda frimärken från "Exklusiv Kollektion".

Avslutat rop
1 600 kr

världen O/**/* i fyra tjocka visiralbum, dels stora mängder Sovjet, inkl. många block, i några insticksalbum, på lösblad och i stora pergamynkuvert i en plastpåse.

Avslutat rop
6 200 kr

totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
500 kr

med små tjänstefrimärken. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 100 kr

i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]

Avslutat rop
1 400 kr

& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]

Avslutat rop
400 kr

af John Spohr. Häfte tryckt i 100 st numrerade exemplar, detta är nr 60 signerat av författaren, 1934, 16 sidor. Fettfläckar, veck och en avriven etikett på baksidan av omslaget. Märkt [..]

Avslutat rop
350 kr

Stockholm med omgivningar. Blandad kvalitet, men en del riktigt vackra och några lite svårare.

Avslutat rop
700 kr

Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
5 800 kr

Nominal 11.580 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
1 700 kr

på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.

Avslutat rop
1 600 kr

Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]

Avslutat rop
9 000 kr

1930- till 2000-tal i valörer från 5 öre till Sverige Brev. Några lite bättre rullar ingår, t.ex. Swedenborg 100 öre från 1938 (Facit 90 kr/märke). Nominal drygt 30.000 kr.

Avslutat rop
4 500 kr

löst i låda. Nominal drygt 18.000 kr med det äldsta helt oräknat.

Avslutat rop
1 000 kr

3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.

Avslutat rop
1 300 kr

med ca 650 st begagnade svarta visirblad.

Avslutat rop
300 kr

ca 200 st visirblad, mest svarta. Ett 64-sidig insticksalbum, Michel 2006 Gulf-stater, Diverse frimärken/försändelser i 3 plastfickor etc.

Avslutat rop
1 200 kr

+ lösa blad. Mycket Frankrike, Holland, Belgien med något Schweiz samt blandat i 2 album. Äldre-modernt med flera olika landssamlingar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
900 kr

innehåller stämplade märken och ett annat album försändelser. Övriga 6 album innehåller **/*. Mycket stor mängd eftersom det ofta finns många ex av varje märke, insatta med kraftigt öve[..]

Avslutat rop
500 kr

av frimärken i pergamynkuvert. Även låda med lite mynt och klockor.

Avslutat rop
850 kr

inkl. Azorerna och Madeira med tillsammans hundratals moderna ** block. I ett av albumen finns även lite block från andra länder. I lådan finns också en dubblettsamling Portugal äldre t[..]

Avslutat rop
700 kr

pergamynkuvert med massor att gå igenom.

Avslutat rop
3 700 kr

diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

Mi. 174. Michel €700.

Avslutat rop
800 kr

tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.

Avslutat rop
700 kr

av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.

Avslutat rop
700 kr

nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]