Auktionsobjekt

Avslutat rop
700 kr

nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]

Avslutat rop
850 kr

äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]

Avslutat rop
2 500 kr

1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]

Avslutat rop
1 200 kr

äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.

Avslutat rop
900 kr

svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]

Avslutat rop
300 kr

SÖDERHAMN 1858.05.20.

Avslutat rop
2 000 kr

i svart färg (känd 1855-1856). Mycket vackert avtryck på litet brev med innehåll handskrivet på rosa brevpapper. Postal 6.000 kr.

Avslutat rop
1 600 kr

Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.

Avslutat rop
550 kr

+ 2 askar samt löst i plastficka. Även ca 500 st svenska försändelser mest Äldre-1950 talet samt 1 DAVO Album ** Åland.

Avslutat rop
900 kr

på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]

Avslutat rop
350 kr

utsuddad. Sidstämplad "SÖLVESBORG 9.6.1869"

Avslutat rop
275 kr

Canalzonen O/* på 5 visirblad.

Avslutat rop
200 kr

Ovanpå ett lager försändelser och högst upp 2 arkivlådor med tvättat (lite klipp) hela världen. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 500 kr

F.45 + F.47. Okänd enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 700 kr

mest 1980-90 talet. Nominal drygt 10.000 kr.

Avslutat rop
6 200 kr

Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]

Avslutat rop
1 800 kr

32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.

Avslutat rop
1 500 kr

med bla mycket Schweiz och Ungern, äldre-modernt.

Avslutat rop
1 100 kr

massor av lösa märken i drygt 12 askar/lådor samt 2 album etc. Äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
500 kr

365 st olika Disney. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
400 kr

på lösa blad samt i urvalshäften Bla mycket Frankrike och Sverige men även från övriga världen. Äldre-modernt.

Avslutat rop
1 500 kr

gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.

Avslutat rop
800 kr

massor med frimärken, lösa och i pergamynkuvert samt på visirkort. Vapentyp-modernt med massor att gå igenom och sortera. Överst i lådan 100-tals ortsstämplar, äldre-modernt.

Avslutat rop
375 kr

mest enklare stämplat Sverige, flera album med **/*(*) häften samt skolåda med delvis fuktskadade märken, med en hel del **, helt oräknad nominal.

Avslutat rop
1 650 kr

avstämplat "LJUNGBY 19.5.1866" med notering "Retour a Laholm".