Auktionsobjekt
Ovanpå ett lager försändelser och högst upp 2 arkivlådor med tvättat (lite klipp) hela världen. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
i strip om 10 märken med en avslutande tab på bägge sidor, 1 strip med en dubbel perforering. Totalt 4 strip med 40 st märken.
1858-1993 i fyra tjocka och välfyllda 6-ringade visiralbum. Stark klassisk del med flera bättre märken. I övrigt en hel del luckor från de första åren, därefter allt mer välfyllt. Även [..]
"Södra Sverige" 1895. Fartyget bärgades och ställdes senare ut på Stockholmsutställningen 1897. detta är ett 5 öre brevkort avstämplat från utställningen med skrivet meddelande på baksi[..]
REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.
Davo album. En trevlig välbesatt samling bl.a med 20 skillingar, vidare flera lite bättre utgåvor.
Mi. 570-582, saknas 2 FDC för att serien skall vara komplett.
Bl a ingår 850 g modernt Japan, en hel del tyskt klipp från 2000-talet och ett kilo Sverige.
1855-1982 O/**/* bägge relativt välfyllda med varierat innehåll. Trevlig klassisk del. Blandad kvalitet.
Briefmarken-Album från 1901. Tillsammans täcker de, som det verkar, in alla världens länder från tiden. Ett av albumen innehåller lite märken medan det andra är helt tomt. Albumens låsa[..]
O/*/* äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Även två skokartonger med tvättade märken, lite isländskt klipp, en bunt vykort och en bunt andra försändelser samt två böcker - "Vad[..]
och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.
postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).
Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.
3 öre t.14 tandat med 1865 års tandning och har sannolikt tillkommit ca 1870-71 då Posten dokumenterade äldre plåtmaterial och även utförde nytryck. Blocket med separerad tandning mella[..]
1915 Tj.54x2 Okänt enligt Ferdén.
Ofta nyanserat och med flera varianter. Även fyrblock och större enheter. Facit enligt inlämnaren ca 87.000 kr då endast märken med kv på minst 100 kr har räknats.
inemellan även singelmärken, par och häften. Totalt 2 album med delvis många dubbletter.
Nominal 4980 kr med nuvarande portosats.
med dubbletter i mängder av pergamynkuvert.
delvis i Facit album och delvis på visirblad. Glest besatt i början dock mycket kompletterande och även dubbletter på visirbladen. Från 1981-2006 nära komplett **. Även separat album me[..]
Allt från lösa märken, till pergamynkuvert och visirkort. Äldre-modernt med massor att gå igenom och sortera.
1900 talet. Mest Sverige från Vapentyp till 1960 talet, men även några pärmar med USA och övriga världen.
mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]
avstämplat "STOCKHOLM 3, 4.4.1905", transitstämplat "NEW YORK 15/4.1905".
med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
"Helsingborg 30.3.1867" till Engelholm, 24 öre Vapentyp "GÖTEBORG 5.1.1865" till Uddevalla samt 3 öre Liggande Lejon Lokalbrev "LINKÖPING 5.8.1864" på brevomslag gjort av 25 öre Stämp[..]
F.29 x 2 + F.35. 2 kända enligt Ferdén.