Auktionsobjekt

Avslutat rop
650 kr

3:e Långgatan 38-40 stängdes när Tobaksmonopolet infördes

Avslutat rop
650 kr

med Stående Lejon. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
650 kr

Nauru 5 Sh **, Tasmanien 1 Sh * och Hongkong 1 $ ** i 8-block med gutterpar.

Avslutat rop
650 kr

utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.

Avslutat rop
650 kr

10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.

Avslutat rop
650 kr

Bägge med halvfransk inbindning och 415 respektive 503 sidor. 1920 års postfördrag genomfördes i Madrid och 1929 i London. Den tidigare boken med avskavningar på rygg och omslagets kant[..]

Avslutat rop
650 kr

Tryckt i 2 storformatiga delar (250x335 mm) med text på Franska. Tome I: Matiéres soumises aux Délibérations du Congrés, 517 sidor. Tome II: Travaux du Congrés (Délibérations, actes Déf[..]

Avslutat rop
650 kr

med tillhörande expeditionsreglementen avslutade vid Världspostkongressen i London, Kairo, Buenos Aires. Alla med halvfransk inbindning i fräsch kvalitet. (6,2 kg)

Avslutat rop
650 kr

Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)

Avslutat rop
600 kr

Märken från Tyskland med mycket DDR samt ** BRD från 2000-talet, Finland O/**/* med bl a några FDC från Karelen, lite blandat utom-Europa samt ett album välgörenhetsmärken med bl a sven[..]

Avslutat rop
600 kr

32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.

Avslutat rop
600 kr

välplacerad stämpel "GEFLE 24.9.1857". Intyg Sjöman (1966) 1 avtrubbad hörntand. Gott till mycket gott exemplar.

Avslutat rop
600 kr

Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".

Avslutat rop
600 kr

inklusive flera dubbletter.

Avslutat rop
600 kr

klipp Hela världen med mest från Sverige. Överst i lådan mest svenska bruksförsändelser mest 1940-60 talet. Allt avrivet eller ihopsamlat från affärskorrespondens.

Avslutat rop
600 kr

tvättade märken och klipp, äldre-modernt. Blandad kvalitet. Fyndchanser med massor att gå igenom.

Avslutat rop
600 kr

Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.

Avslutat rop
600 kr

12 blad med häften 1960-70 talet.

Avslutat rop
600 kr

i 21 album + lösa blad samt låda. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
600 kr

Svenska sedlar nominellt värde 1.050 kr med (1) 500 kr, (2) 100 kr, (21) 10 kr och (28) 5 kr samt 2 st olika 1 kr.

Avslutat rop
600 kr

5 album. Relativt stor mängd inkl. många block. Ett av albumen innehåller bara helsaker, med ett par lite bättre.

Avslutat rop
600 kr

inemellan även häften från övriga världen.

Avslutat rop
600 kr

Nederländerna med kolonier. Även ett album hela världen med delvis trevligt innehåll, en samling Storbritannien med bl a en del ** modernt, ett mindre album med block hela världen, en l[..]

Avslutat rop
600 kr

och vackert Schaubek ILLUSTRIERTES BRIEFMARKEN ALBUM från 1889, elfte upplagan. Ett mindre antal märken i. Även samling Schweiz O/* 1854-1944 med en hel del märken, låda Schweiz dubb[..]

Avslutat rop
600 kr

O/*/* äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Även två skokartonger med tvättade märken, lite isländskt klipp, en bunt vykort och en bunt andra försändelser samt två böcker - "Vad[..]

Avslutat rop
600 kr

med frimärken, FDC och myntbrev uppsatta på blad med mycket information om Kungahuset.

Avslutat rop
600 kr

visirblad, 3 insticksalbum samt 13 st olika böcker, bla: Nordisk Filateli's Färglikare komplett i pärm, Postortlexikon 1883, Vykortets Historia etc.

Avslutat rop
600 kr

skolåda med mest äldre FDC, flera bättre. Även 1 album stämplat samt blandad låda mest lösa märken + bunt äldre brev och vykort.

Avslutat rop
600 kr

"STJERNHOF 1.7.1872". Praktexemplar.

Avslutat rop
600 kr

inom ram (typ 2, tidigare än noterat i Postal) avstämplat "ESLÖF 7.3.1872" och sidostämplad "HURFVA 7.3.1872".

Avslutat rop
600 kr

brevkuvert avstämplat "STOCKHOLM 28.6.1870".