Auktionsobjekt

Avslutat rop
600 kr

färg på litet brev till Stockholm.

Avslutat rop
600 kr

med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.

Avslutat rop
600 kr

en hel del singelmärken och par etc. på egenmonterade blad. Samlingen löper från F.71 t.o.m. F.609 och innehåller en hel del 5-strip av högvalörer med hyggliga katalogvärden. Även t.ex.[..]

Avslutat rop
600 kr

med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]

Avslutat rop
600 kr

Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.

Avslutat rop
600 kr

fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.

Avslutat rop
600 kr

med massor att gå igenom. Bör hämtas 45 kg.

Avslutat rop
600 kr

i 16 album + lösa blad. Umm al Qiwain, Ajman, Saudiarabien, Iran, Dubai, Oman, Manama, Sharjah, Ras-al-Khaima, Fujeira, Yemen, Irak.

Avslutat rop
600 kr

samlarbilder. Alla album med olika teman, mycket djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen finns i dubbletter.

Avslutat rop
600 kr

modernt sorterat i pergamynkuvert i stor kartong. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
600 kr

En hel del Tyskland, en samling Luxemburg O/* klassiskt till 1963, ett litet insticksalbum med några lite bättre märken från Schweiz och Liechtenstein (de två sittande Helvetia-märkena [..]

Avslutat rop
600 kr

hyrverk, 2 veck vertikalt över kortet.

Avslutat rop
600 kr

de fartyg som inte fick plats lossar i pråmar på redden

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
600 kr

av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]

Avslutat rop
600 kr

"Nederkalix 11.7.1880" till "Arvidsjaur 21.7.1880".

Avslutat rop
600 kr

frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.

Avslutat rop
600 kr

serie användes med "Chine" övertryck 1894, avstämplat "SHANG-HAI 26 SEPT 91 CHINE" och sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM K.E. 5.11.1891" samt utdelningsstämplar 5/1 1891[..]

Avslutat rop
600 kr

med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]

Avslutat rop
600 kr

7 st försändelser.

Avslutat rop
600 kr

Utgiven av SFF som en minnesskrift vid de svenska frimärkenas 50-års jubileum. Inbunden med guldtryck i relief, 1905, 322 sidor. Mycket fräscht välbevarat exemplar i mörkblå färg med lä[..]

Avslutat rop
600 kr

av August Dietz. Inbunden, nytryck 1989 Laurence edition, 439 sidor. Lätt kantstött omslag.

Avslutat rop
600 kr

A record of the first attempts to carry mail by balloon in Great Britain, With a chapter of Dr. Barton and his Dirigible Airship av John Pringle. Inbunden, ca 1928, 126 sidor. Rare[..]

Avslutat rop
550 kr

av utländska serier (oftast på tyska och Franska) Huvuddelen Buck Danny med bla 13 st samlingsvolymer i nyskick (del 1-13), även många Blake and Mortimer, Felix (av Jan Lööf) och bla Ch[..]

Avslutat rop
550 kr

mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.