Äldre-modernt med mycket från Sverige med vykort, brev och kungörelser.
Ringtyp-modernt med mycket i Prakt/Lyxkvalitet.
i mängder av pergamynkuvert.
och i två kartonger med lösa märken i pergamynkuvert. Även tex en låda tvättade norska bruksfrimärken och ytterligare några pergamynkuvert. Mycket att gå igenom.
Allt från samma Dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 2/5 i följd.
365 st olika Disney. Blandad kvalitet.
visiralbum + ca 300 st mest svarta visirblad (de flesta i bra kvalitet). Dessutom 11 album + lösa blad med diverse stämplat övriga världen av mest enklare karaktär inklusive några försä[..]
och storlekar samt 1 visiralbum + drygt 100 st visirblad.
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulation etc inemellan.
lösa blad. Ca två tredjedelar God helg och en tredjedel topografi. Många Göteborgskort, varav flera trevliga, bland de topografiska. Så gott som alla av gamla formatet (eller mini[..]
samt Indien. Medföljande välfylld kontorspärm med kopior ur böcker om portosatser över området.
avgift betald med 2x 25 öre Gustaf VI Adolf (F.406)
frankerat med 4+4+30 öre Ringtyp t.13 (F.29 x2, F.35) avstämplat "EKSJÖ 3.9.1884". Alla märken med minst en rundad/kort hörntand. Dåligt öppnat kuvert med pappersskador på höger sida. E[..]
17 insticksalbum med frimärken ganska stor andel motiv, vidare 2 andra album varav ett Facit Gripen med en Danmarksamling. Mycket att gå igenom.
i trevlig blandning. Moderna gratiskort med rolig reklam, äldre Jenny Nyström, topografi etc. Oftast oanvända vykort i fräsch kvalitet.
på 5 albumblad. Totalt 101 märken med bl a F.3 * och F16 halverad på brev.
utgivna 1970- till 1990-talet. Den absoluta merparten är prakt/lyx och stämplade under kurseringstiden. 141 av stämplarna sitter på parkombinationer.
format + ca 200 st försändelser 1890-1950 talet.
från Australien, Färöarna, Finland, Norge, Canada, England, USA, Kina, Tyskland etc.
album + plastfickor från 7 kontorspärmar. Äldre-modernt.
i 3 album, Schaubek Tyska Riket, DDR, 2 specialalbum i kassetter Norge OS i Lillehammer 1994. Även påsar med klipp samt några lösa blad.
av frimärken i pergamynkuvert. Även låda med lite mynt och klockor.
avstämplade "MJÖLBY 16.4.1871", "WENERSBORG 6.2.1872", "BORÅS 8.4.1859", Fyrkantsstämpel "PHILIPSTAD 5.10.1861", "MOTALA 23.12.1865", "STOCKHOLM 14.6.1861" med märket i grönaktigt blå n[..]
lösa blad och mängder av pergamynkuvert. Klassiskt-modernt.
5 pärmar. Bland de bättre titlarna: Julmärkeskatalog Norden 2005, Facit Norden 2020 (nära nyskick), Nordisk Filateli:s Färglikare (Lösblad i pärm), Michel Sydeuropa 2012 etc.
innehåll till Norge avstämplat "DUNKERQUE 23 FEVR 1863".
men även en hel del brittiska samväldet i några album samt i stor mängd pergamynkuvert i kartong. Även en pärm danska helark med julmärken.