inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
i 7 album. Frimärken, häften, motivblad, presentsatser. Nominal drygt 24.500 kr. Inemellan även lite stämplat + mervärde för 60 st rabattfrimärken.
därutöver övrig nominal för drygt 2800 kr. 1950-talet fram till 1990 i form av häften samt lösa märken i ett visiralbum.
brev och vykort från Hela världen, dock mest Sverige.
i 15 oftast välfyllda album och löst i plastlåda. Frimärken mest från Norden, Australien, Kanada, Storbritannien och Nya Zeeland. Stor mängd.
+ lösa blad samt bunt med enklare försändelser
närmare 400 st. Många med signaturer.
land för land i välfyllt visiralbum.
5 pärmar. Bland de bättre titlarna: Julmärkeskatalog Norden 2005, Facit Norden 2020 (nära nyskick), Nordisk Filateli:s Färglikare (Lösblad i pärm), Michel Sydeuropa 2012 etc.
(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.
"STOCKHOLM PFFS 12.6.1957".
Omfattande FDC samling England 1960-2005 troligen nästan komplett. även några från nordiska länder (ej Sverige. En låda full med frimärken i kuvert olika länder bl.a Sverige (minst en 1[..]
Kalle Anka-pocketar (ingen av de tidiga) i lässkick. I frimärksväg finns bl a en samling Nepal och en samling Indien, båda på lösblad, samt en låda med framför allt Storbritannien och K[..]
samt några 80-tals block. De äldre häftena i blandad kvalitet med enstaka inkompletta häften. Nominal räknat från ca 1960 totalt ca 5.500 kr med plusvärden för äldre häften.
(14 kr styck) Nominal 10.080 kr
Medlemsorgan för "The Royal Philatelic Society, London". Privat inbundna blå band med guldskrift på ryggen.
Äldre-modernt med mycket från Sverige med vykort, brev och kungörelser.
två visiralbum och ett insticksalbum. Flera lite bättre märken inemellan.