Auktionsobjekt
Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.
Förfilateli med 7 fyrkantsstämplar, 9 st N10 samt enstaka Båg-, Rak-stämplar etc. 21 st 12 öre Vapenbrev, några Oscar II och Ringtyp. Blandad kvalitet.
av svenska stämplade frimärken ca 1930-2000 talet. Många miljoner frimärken att gå igenom. Tillsammans ca 88 kg, bör hämtas.
pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.
dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]
Bl a ingår 7 st one penny black. Även ca 500 st one penny red och stor mängd andra Victoramärken, varav flera lite bättre, Även ett flertal bättre märken från tiden efter Victoria. Vi r[..]
mest försändelser men även lösa svarsmärken och klipp.
i 13 album. Ofta 1 eller 2 länder per album från: Algeriet, UPU, Grekland, Holland, Australien, Kanada, Monaco, Luxemburg, Liechtenstein.
låda blandat O/**/* samt välfylld låda med 1000-tals tvättade märken. Massor att gå igenom.
Mest Koppar och järnmynt 1900-talet med enstaka utländska mynt inemellan. Även en del svenskt och något utländskt silver, uppskattningsvis 75 mynt av olika valörer. Massor att gå igenom[..]
flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]
78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.
Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]
monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]
i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.
mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.
ca 570 olika stämplar i visiralbum. Många Prakt/Lyx stämplar inemellan några på klipp. Bland de bättre: Bössgård, Eringsboda, Espö, Fanthyttan, Fulltofta 1879, Hinneryd, Malingbo, Mjell[..]
Topografi och gratulationskort blandat.
med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]
delvis med många dubbletter på den klassiska delen med varianter, våfflor, nyanser, stämplar etc även back-of-the-book och någon försändelse inemellan. Bla Presidenter 1861 till 90 cent[..]
2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.
inemellan. Samlingen är mestadels monterad så att det på varje visirblad sitter en och endast en serie, vilket kan innebära allt från ett enstaka märke till ett fullt visirblad. Halvm[..]
2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]
gamla formatet. Många trevliga kort.
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper delvis med många dubbletter på 8 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken oc[..]
Vapentyp-modernt i 13 album + lösa blad. Inklusive 1 vykortsalbum äldre format samt några album övriga världen. Även bunt brev hela världen samt spännande skolåda med mest utvalda märke[..]
pergamynlåda. Blandat Restsamlingar och dubbletter.
1800-1900 talet uppsatta land för land med en del silver inemellan. Samt svenska silvermynt i 5 album + löst i låda: 10 kr (7 st), 5 kr -66 (18 st), 2 kr -40 (53 st), 2 kr -66 (57 st), [..]
med ca 930 st stämplar från ca 178 st olika Postkontor. Många vackra och svåra bla: Gärdagården, Vilske-Marka etc.
med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
många olika områden representerade - BRD, Berlin, Bayern, Riket, Generalgovernementet, Danzig, tysk ockupation, Saar m.m. I lådan finns också ett visiralbum Storbritannien stämplat.
i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]
vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
modernt. En hel del exotiskt material med mycket Afrika. Även Australien inkl. stater, Portugal med lite kolonier samt några olika europeiska småstater. Klassiska märken finns, men tyn[..]
Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.
i Facitalbum. Tre st 4-skillingar, alla med mer eller mindre allvarliga defekter, en 6-skilling i hygglig kvalitet, en 8-skilling som sannolikt är omtandad, båda lokalmärkena, Vapen oc[..]
på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.
visiralbum, på lösblad och i 3 insticksalbum. Albumen är ofta glest besatta men totalt sett blir det ändå en hel del märken. Norden, en samling stämplat Ungern, en samling Kanada[..]
försändelser och frimärken i stor blandning. Massor att gå igenom.
+ 1 album ortsstämplar och mapp diverse. Även 4 böcker om svenska frimärken och fylld låda med försändelser i botten samt mängder av pergamynkuvert överst.