"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.
inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.
i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]
Mycket Färöarna och Grönland med flera bättre häften i dubbletter.
fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".
Fyrkantstämpel Wrigstad 21.10 1856. Intyg Sjöman (1968) "Mycket gott exemplar". Tidigare okänd i Postal.
"FELLINGSBRO". Postal 1.500 kr. Märket med trasig hörntand.
"WINGÅKER 27.8.1866" på litet klipp.
blad med 4 lösa märken och 1 brevomslag av denna nyans.
6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]
10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.
till Tyskland. Avstämplat "UMEÅ 17.8.1957" inom kurseringstiden (1.6.1957-14.10.1957). Endast 10 kända försändelser med denna frankering, varav 4 st till Tyskland.