Torrskog Kyrka med notering "afg. fr. D vik (Dingelvik) d. 20 maj fort genast befaller Kylander". Kungörelsen är tryckt i Vänersborg.
äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.
H43A CB Bellman samt 15 st lösa par och 6 st lösa par av 10 öre Profil höger samt några automathäften. Totalt Facitvärde 29.700 kr.
"FELLINGSBRO". Postal 1.500 kr. Märket med trasig hörntand.
märke "OSCARSHAMN 14.6.1860".
i Stockholm, på karterat brev från Hybo 30 Maj 1729.
i form av häften, två årsböcker samt märken i två Leuchtturm-album. Nominal ca 7800 kr med mervärde för hela 112 st rabattfrimärken/Företagspost.
form av häften samt lösa märken i album. Nominal drygt 7400 kr.
på prydligt litet brevomslag till Tierp.
frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.
med starkt förskjutet påtryck.
Ebel 1985: Grand-Prix-Collection Schweden "Ulf Ivarsson", Feldman 1990: incl. John Ahlström, Feldman 2009 The "Gute" collection part II, Ebel 1980 Spezialteil Schweden.
Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]
STH-Motala-GBG. "Baltzar von Platen".
med vänster arkmarginal.
presentsatser 1996-2000 samt dito med FDC 2000-2002. Även album med ** häften ca 1980-2004 samt Postens OL-bok och specialalbum OL-1994. Oräknad nominal.
i trevlig blandning. Moderna gratiskort med rolig reklam, äldre Jenny Nyström, topografi etc. Oftast oanvända vykort i fräsch kvalitet.
på 5 albumblad. Totalt 101 märken med bl a F.3 * och F16 halverad på brev.
med fyrkantsstämpel "STRÖMSHOLM 2.7.185x".
album och urvalshäften samt i kartong. Mestadels enklare material men en del samlingsvärda märken har skymtats. Även t.ex. svensk årssats från 1985 och en bunt minnespoststämplar från f[..]
varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]