Finland avstämplat "STOCKHOLM 20.12.1861" samt "FRANCO GRÄNSEN" inom ram.
av Jensen, Kaaber & Jessen. Inbunden med skyddsomslag, 1990, ca 300 sidor. Handbok med information om alla Danska postorter. fräscht exemplar med liten reva i skyddsomslaget.
av Galen D. Harrison. Inbunden, 1997, 307 sidor. Union and Confederate covers from 83 Union and 58 Confederate Prisons, compiled from a census of over 2,700 covers, earliest and latest[..]
"Gott exemplar med en vikt samt en lätt vikt hörntand". Postal 1500 kr.
Märket med ålderspåverkad (gulnad) marginal. Intyg HOW (2011) 3,3,5. Mycket gott exemplar. Facit 5.500 kr
STH-Strängnäs-Björksund. "Hugo Tamm"
bland de bättre: Porträttgravyrer av Martin Mörck, Den gula treskillingen (2 olika upplagor), Den gula Ankungen samt flera Tullberg. Kataloger: SG Aircraft on stamps + Railways on st[..]
Omfattande FDC samling England 1960-2005 troligen nästan komplett. även några från nordiska länder (ej Sverige. En låda full med frimärken i kuvert olika länder bl.a Sverige (minst en 1[..]
Kalle Anka-pocketar (ingen av de tidiga) i lässkick. I frimärksväg finns bl a en samling Nepal och en samling Indien, båda på lösblad, samt en låda med framför allt Storbritannien och K[..]
Bl a ingår 850 g modernt Japan, en hel del tyskt klipp från 2000-talet och ett kilo Sverige.
2 olika folkdräkter, Anka, Stork och Uggla. Vissa med veck andra med fuktskador, blandad kvalitet. Eftersökta.
10 st 64-sidiga med vita blad samt dito 3 st 16-sidiga.
på ** fyrsidigt fyrblock av Gustaf II Adolf (F.152C).
märken (F.152A). Dragspel diagonalt över märket samt Plåtsår "komma i övre högra hörnet".