39 st av korten visar katastrofscener efter jordbävningen i San Fransisco 1906. Intressant dokumentation.
Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]
i 4 fräscha brevalbum + Motivsamling Författare och Kyrkohistoria O/**/* samlat i pergamynkuvert (med mycket information om ämnet) i låda.
äldre-modernt, inklusive några album välgörenhetsmärken mest **/*. Även bunt Nordiska ** årssatser samt några försändelser.
trevlig blandning av topografi och gratulationskort.
både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.
i mängder av pergamynkuvert, mest äldre-1970 talet.
sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.
från 1700-1800 talet. Mycket intressanta tidsdokument om ämnen som: Fartyg, Jordbruk, Medicin, Skola. Musik, Djur, Brand, Ekonomi, Geografi etc.
Äldre-modernt samt ca 200 försändelser Ryssland 1884-1980.
avstämplat "TRELLEBORG x.3.18xx" till Borås med ankomststämpel "BORÅS 12.3.1862".
Sidstämplad "HALMSTAD 26.6.1864". Praktexemplar.
1702 adresserat till Linkiöping.
avstämplat "STOCKHOLM 18.7.1868".
i plastlådor fulla med pergamynkuvert i ordning efter Facit nummer.
samt lösa märken, klipp och pergamynkuvert i skolåda. Även kontorspärm med ** Sverige mest 1970-1990 talet samt ** årssats 1987+1992. Nominal drygt 1.300 kr.
med mest Sverige pergamynkuvert i botten av lådan och överst mängder av lagda 100-buntar.
+ 3 pergamynlådor. Massor att gå igenom.
Många med vackra sidenbilder, dubbletter förekommer.
avstämplat "STOCKHOLM 3, 4.4.1905", transitstämplat "NEW YORK 15/4.1905".
prydligt ofrankerat brev "STOCKHOLM 10.3.1887" till Lund med lösenmärkena stämplade 11/3.
baksidan av brev från England. Uppskuret på sidorna för utställningsmontering med en saknad bit av bakklaffen.
ofrankerat brev från USA. Stämplat "GÖTEBORG 28.4.1877".