Auktionsobjekt

Avslutat rop
300 kr

även tvättade märken i pergamynkuvert etc. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
800 kr

i visiralbum. Många Prakt.

Avslutat rop
700 kr

häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.

Avslutat rop
1 900 kr

och Sverige. Storbritannien med lite stämplat, men framför allt stora mängder modernt ** med t.ex. en hel del fixvärdesmärken. Även ett album prestigehäften. Nominal oräknad men den bor[..]

Avslutat rop
1 000 kr

till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]

Avslutat rop
475 kr

mängder av album (många av dem lite glest besatta) och några lösblad. Bl a ingår en till synes komplett samling Färöarna ** 1975-2004 i ett Leuchtturm-album med fickor samt ett instic[..]

Avslutat rop
550 kr

brevomslag. "KARLSTAD 13.7.1861" och "LIDKÖPING 16.7.1861", omslaget vikt så bägge frankeringarna syns.

Avslutat rop
700 kr

avstämplat "ENKÖPING 1.10.1859", märket med praktcentrering.

Avslutat rop
700 kr

Praktstämplat "STOCKHOLM 10.12.1871". Praktexemplar.

Avslutat rop
200 kr

avstämplat "ABISKOJOKK 13.8.1910" sänt från Geologisk Konferens med stämpelbundet brevmärke "GEOLOGORUM CONVENTUS SUECIA 1910", ankomststämplat "ST.QUENTIN-S-ISERE 18.8.10" och efter[..]

Avslutat rop
300 kr

Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 000 kr

F.47 x 5 + F.45 med fyrblock F.47. Okänt enligt Ferdén.

Avslutat rop
200 kr

Postal History av James L.D. Monroe. Inbunden, 2009, 156 sidor. A presentation of a world class exhibit of Confederate States of America. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
600 kr

32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.

Avslutat rop
400 kr

STH-Strängnäs-Björksund. "Hugo Tamm"

Avslutat rop
850 kr

stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr

Avslutat rop
450 kr

inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
400 kr

både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.

Avslutat rop
2 900 kr

stämplade de första åren, i klämfix på egenmonterade rutblad i 5 album. Även Postens årssats 2010. Total nominal drygt 11.700 kr med relativt stor andel Sverige BREV-märken. Även mervär[..]

Avslutat rop
500 kr

begagnat skick mestadels fulla med frimärken hela världen, mest enklare material med mycket Norden. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
650 kr

i pergamynpåsar och askar, mycket att gå igenom. Bäst torde vara svensk nominal, drygt 1.600 kr + 29 rabattmärken.