hela världen: Minnespoststämplar, specialstämplar, frankostämplar, vykort, brev etc.
av märken löst i ask och i kuvert. 1000-tals märken att gå igenom.
på ca 34 vykort av äldre format. Medföljer och en stor karta i styv papp (1910) i nytryck (ca 60x90 cm) över Manhattan och dess broar etc. (Bör hämtas, pga kartans storlek).
består av ett 15-tal tomma insticksalbum med bl a 3 st 64-sidiga, varav två nya inplastade. Resten av lådan innehåller t.ex. ett ungerskt specialalbum "Frimärkets dag 50 år" och även en[..]
Vackert handmålat original till Herrarnas kalender 1953 med porträtt av Lennart Hyland (inramad med glas), Handkolorerat originaltryck Olympiska Spelen inramad i passepartout, Inramad t[..]
chokladbruna exemplar. "KALMAR 28.8.1872" och "SÖDERHAMN 20.11.1872".
"STOCKHOLM 17.7.1871" och "NORRKÖPING 4.4.1872" i 2 olika nyanser.
25.8.1964". Kvarvarande rivkant. Ovanligt.