Auktionsobjekt
Safe Signoscope, 2 digitala mikroskop med USB-anslutning och ett handmikroskop, UV-lampa, 5 olika typer av förstoringsglas, bunt med klämfix + skärmaskin, bunt pergamynkuvert, Safe Pe[..]
tvättade, klipp, mycket Sverige har setts bl. annat ostämplat i mindre låda, nominal drygt 600 kr. Även en trevlig bunt med försändelser m.m.
5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.
lösa blad. 2 äldre egentillverkade Hela världen album samt diverse restsamlingar med frimärken, klipp och enstaka försändelser i askar. Även plastficka med Sverige ** Nominal drygt 600 [..]
med flera bättre titlar, flera inplastade och prismärkta: 40 st Illustrerade klassiker mellan nr 62-109, 44 st Tuff och Tuss 1953-1958 med nr 2, strönummer av Kalle Anka mest 19[..]
innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]
lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]
tjockare insticksalbum. 2 album Sverige med bara ringtyp med massor av läsbara stämplar. Norge mest ** samling 1974 till 2000, nominal drygt 3000:- enl. inlämnare. Danmark mest ** sa[..]
1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]
Välordnat efter facitnummer, finns en del vackra stämplar inemellan. Även parkombinationer. Vidare stämplad samling 1948-73 på Vinjettblad i klämalbum. Bok Sveriges frankotecken 1963 me[..]
Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]
i 3 insticksalbum A-Ö, med många Prakt-LYX. Bland de bättre: F21 Almesåkra, F36 Askeryd, F21 och F22 Barnarp, F21 Björkö, F32 Bringetofta, F21 Dannäs, F35 Götafors, F25 och F32 Jersnäs[..]
1939 Svea vikt 2 ggr, 1952 Gustav V vikt 2 ggr, 1981/83 (3 st) Karl XIV Johan, 2010-talet Gustav Vasa. Tre st stjärnmärkta.
etc i 2 album, mest äldre-1960 talet. Ett album enbart ca 300-400 st National Wildlife Conservation Stamps (USA) * 1940-1958 med djur och växter som motiv.
i 4 album. Mycket Pro Juventute och Pro Patria och även några lite bättre block. Värt en noggrann genomgång för specialsamlaren.
av olika typ. Mestadels riktigt modernt material inkl. många block, men även lite äldre, ofta i form av BOB-material. Lådan väger drygt 20 kg.
ofta med fler av samma utgåva med olika Vinjetter. Samlingen omfattar åren 1932 till 2014.
i DAVO album med fickor. Från 4 Sk och 8 Sk med kht, Komplett Vapentyp, Ringtyp stämplat och Landstorm I+II **/*, Bra bandmärken med kongressen till 2 kr och Föreningen komplett, alla B[..]
Tyska Riket, Tyskland efter 1945, Stater, områden och kolonier. Delvis välfyllda äldre album med massor att gå igenom.
i visiralbum. Mest äldre-1940 talet Bla: Antigua, Bahamas, Barbados, Bermuda, New Brunswick, Dominica, Grenada, British Honduras, Fiji, Papua, Samoa, Jamaica, Nova Scotia, [..]
albumblad. 2x 4 Skilling, 3 öre brun lokal, komplett vapentyp och Liggande lejon, bra urval av Ringtyp och Lösen, Föreningen komplett och Kongressen till 2 kr. Mycket blandad kvalitet.
med diverse tvättat. Bok Svenska Postverkets Frankotecken del IV, Fluorlampa utan batterier, 2 st förstoringsglas den ena med lampa, 17 st förpackningar (några öppnade) glasklara kläm[..]
varav 8 är insticksalbum. Flera motivsamlingar - Olympiad (2 album), CEPT 3 album, QEII ett album, fotboll ett album. Vidare Schweiz samling i insticksböckerna och ett album och lösa b[..]
i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
Helark tryckt med vardera halvark i tete-beche på svenskt Kv-papper 0,08 mm tjockt med vm krona och KPV runt bägge arkens kanter. Mellan halvarken, mitt för den 6:e vågräta radens märk[..]
mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.
SAFE album. Mest äldre format med massor av bättre vykort med sociala motiv, järnvägsstationen, privattagna vyer, affärer, hotell etc. Den största samling vi sett från Eslöf.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
i 2 välfyllda visiralbum. Delvis många dubbletter och mest äldre stämplade märken. Bla: Argentina, Bolivia, Brasilien, Chile, Colombia, Mexico, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Haiti, Ni[..]
Det roligaste är kanske två album med totalt ca 320 mestadels topografiska kort. I lådan ingår även två album med totalt ca 250 topografiska STF-kort, ett album svenska slott och herre[..]
(4 insticksalbum, ett visiralbum med strips och 2 album med postens instickskort) 1960 till 2000-talet. Nominal drygt 25.600 kr.
begagnade visirblad (100 svarta och 100 vita). Även låda med ca 25 st förpackningar klämfix i blandade storlekar och både svarta och genomskinliga fickor. UV-lampa, Lumagny Microscope, [..]
i 12 album + lösa blad. Olika restsamlingar och dubblettsamlingar som både kompletterar och överlappar varandra.
äldre-modernt i 17 insticksalbum med 1 album Kina. Allt från välfyllda till glest besatta album.
från Oscar II med nyanser och avarter, bra bandmärkesavsnitt med vm. Kongress/Förening och Landstorm komplett etc. Samlat i äldre svart album med läderrygg och guldskrift.
mest olika med flera mindre orter.
visiralbum. Från läsbart till Prakt med en mindre del på klipp. Blandad kvalitet med massor att gå igenom.
i 2 skolådor samt lösa blad etc. Mest äldre försändelser med en hel del trevligt inemellan.
Landstorm och Små tjänste.
Komplett bladsats med alla städer + extra dubbletter på baksidan av respektive blad. Läsbart till LYX mest på 10 öre boktryck och koppartryck men även andra valörer upp till 1 kr.
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
med huvudena mot varandra. Signerat Sjöman, Intyg Harbrecht (1992) Praktobjekt 4,4,4. Mycket vackert.
i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]
(ca 30x24 cm) med militärer och civilbefolkning bla: Elefant, Sanitetshundar, Längdhopp, Järnvägsstationen Grünewald, Målarskola, Silkesodling, Fruktvinberedning, Fruktmarknad. Även (Ty[..]
stämplade märken i pergamynkuvert, löst i askar sorterat efter utgåva samt buntar. Vapen till en bit in på 2000-talet. MASSOR att gå igenom. Fyndchanser. Även bunt försändelser. Lådan v[..]
av äldre format, 2 album danska vykort, samling Flora & Fauna Hela världen ** på visirkort etc, mapp bältespännarmaterial, ca 600 gram 1940-talsklipp Sverige samt dito 250 gram modern k[..]