Auktionsobjekt
i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]
"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.
i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]
2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.
instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]
äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]
glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.
insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.
**/försändelser i 11 album. Mest Engelsk lokalpost: Davaar, Herm Island, Sanda, Stroma, Calf of Man, Eynhallow, Lundy, Isle of Soay, Thomond, Sark, Bardsey, Easdale, Gugh Island samt I[..]
från 1 öre till 5 kr uppsatta i 6 album och samlade årtalsvis, samt löst i 4 lådor. Även några sedlar hela världen inklusive svenska från 5 kr till 100 kr.
+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.
saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.
40 st företagspost.
F.29 x 2 + F.35. 2 kända enligt Ferdén.
Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.
visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]
i välfyllt visiralbum, Klassiskt-1950 talet. Bra urval av äldre stater med flera bättre valörer.
Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.
"ST.HELENA 19.3.01" och sänt till Sverige med ankomststämpel "3.5.1901". Fången var Oscar Cederström, en svensk som kämpade på Boernas sida i Skandinaviska Kåren. han sårades i dec 1899[..]
Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]
1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.
Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.
Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]
visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]
i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.
Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.
av Tomas Bjäringer och Gustaf Douglas. halvfransk inbindning, 2005, 267 sidor. Numrerat exemplar 99/125. När Sveriges första frimärken fyllde 150 år publicerades denna bok om den lägs[..]
porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.
Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]
Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]
stämplade de första åren, i klämfix på egenmonterade rutblad i 5 album. Även Postens årssats 2010. Total nominal drygt 11.700 kr med relativt stor andel Sverige BREV-märken. Även mervär[..]
med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.