Ingen sluttid
20 000 kr

Proveniens enligt brev från SVEA Mynthandel 1978, troligen Ex. Appelgren. Ett sällsynt mynt i denna kvalitet.

Ingen sluttid
20 000 kr

Verbis-blad, inemellan ett mindre antal ostämplade. Samlingen är lite rörigt monterad med märkena inte alltid i kronologisk ordning eller valörordning, 3 Sk. med fyrkantstämpel och utan[..]

Ingen sluttid
15 000 kr

på Verbis-blad som löper från bandmärken till 1949 och dessutom innehåller ett MYCKET omfattande avsnitt Tjänste/Lösen. Samlingen är monterad så att **/* och stämplat sitter om lott för[..]

Ingen sluttid
13 000 kr

Nära komplett samling delvis överkomplett med mycket vackra stämplar. Börjar med alla Skillingar med intyg HOW i varierande kvalitet: F.1b Riss och omtandad, F.2 i1 Riss och veck, F.3 c[..]

Ingen sluttid
8 000 kr

och samling häften tom 2012. Nominal drygt 39.500 kr.

Ingen sluttid
6 800 kr

Nominal drygt 33.700 kr. (Rabatthäften borttagna till separat post.)

Ingen sluttid
6 200 kr

1977-2005 i 9 visiralbum. Ett av albumen innehåller häften utan markeringar, medan övriga 8 album innehåller idel häften med en eller två markeringar, ofta med flera dubbletter. Nomin[..]

Ingen sluttid
6 000 kr

Orangeröd på blekorange. Intyg Sjöman (1970), Intyg HOW (1988) Mycket gott exemplar. Ett mycket vackert och färgfriskt exemplar, sällsynt i ostämplat skick. Facit 35.000 kr.

Ingen sluttid
5 400 kr

Oscar II i välfyllt visiralbum. de flesta olika med ett fåtal dubbletter. Bra stämpel- och märkeskvalitet med svårare orter inemellan. Plus ca 350 st järnvägsstämplar.

Ingen sluttid
5 000 kr

Amerikanska inbördeskriget 1861-1965. Intressanta frankeringar, stämplar, militära adresser och historiska kopplingar.

Ingen sluttid
4 500 kr

mjuka och HA: Ett album med mjuka häften varav flera bättre (katalogvärde inom parentes): H38 BC (4000:-), H38 CB (4000:-), H40 CB (17000:-) H143 (det bättre Bildstenshäftet, 7000:-), H[..]

Ingen sluttid
4 500 kr

+ 2 lådor (en med 60 st instickskort med mestadels modernt ** och en med främst märken i pergamynkuvert). Ytterst lite stämplat, utan det mesta är ** med ett mindre antal * inemellan. M[..]

Ingen sluttid
4 000 kr

Försändelser med mest politiska och militära motiv före och under Amerikanska inbördeskriget.

Ingen sluttid
3 500 kr

uppsatta på egentillverkad vacker bladsats i 3 kontorspärmar. Mest enklare orter med lite bättre inemellan. Många vackra stämplar och en trevlig samling att bygga vidare på.

Ingen sluttid
3 200 kr

med samlingar och restsamlingar, några glest besatta. Massor av vackra stämplar med en stor mängd uppstämplat LYX på den modernare delen.

Ingen sluttid
3 000 kr

i 7 st Estettalbum. Fram till 1948 mer glest besatt och från 1951 välfyllt med många vackra stämplar och från 1980-talet mest uppstämplat LYX. Även 3 kontorspärmar och ett litet instick[..]

Ingen sluttid
3 000 kr

med mängder av märken klassiskt till 1947. Ett Scott-album med mest **/* i klämfix t.o.m. 1947, det andra Schaubek stämplat t.o.m. 1936. Många trevliga märken.

Ingen sluttid
3 000 kr

Bra samling i litet album från nr 1 (Michel €600), Presidenter 1851 till 30 cent, 1861 till 24 cent, 1869 till 30 cent, 1870 till 90 cent med någon lucka, dito 1887, 1890 till 50 cent, [..]

Ingen sluttid
3 000 kr

2 äldre album med mycket märken från Klassiskt-1950 talet, England med bla: 2 st One Penny black och flera andra trevliga valörer. En genomgång rekommenderas.

Ingen sluttid
3 000 kr

Ringtyp t.14: 3 öre **, 4 öre *, 20 öre * kt, 30 öre signerad Sjöman (*), 50 öre och 1 Riksdaler *. Facit tillsammans 45.600 kr.

Ingen sluttid
2 700 kr

(F.136 v1) på stort brevklipp "STOCKHOLM 1, 11.10.20". 3 exemplar kända på brev. Facit 15.000 kr.

Ingen sluttid
2 600 kr

modernt med en hel del vackert. Mycket Oscar. Lågt utrop.

Ingen sluttid
2 600 kr

Flera lite bättre märken och serier, bra avsnitt Ryska typer. I början stämplad som sedan övergår till ostämplat.

Ingen sluttid
2 600 kr

Vapen till modernt. Mängder av ortstämplar varav många riktigt vackra. Trevligt parti.

Ingen sluttid
2 500 kr

varav det första 1855-1948 blandat O/**/* från 4 Skilling, Vapentyp, Kongress/Förening till 1 kr, flera BC/CB etc, resterande 1949-2005 mest **/* med några tidiga bättre märken. Nomin[..]

Ingen sluttid
2 500 kr

på egengjorda blad i kontorspärmar. Börjar med 2 st 4-skilling och en 8-skilling med intyg, sen svart och brun lokal och intyg på välcentrerad 17 öre stående lejon. Vidare samlat allt f[..]

Ingen sluttid
2 500 kr

Liggande Lejon med nyanser, varianter och dubbletter. Börjar med 2 st förfilatelibrev samt 8 st 12 öre Vapenbrev. Fortsätter med 11 st 4 Skillingar varav ett med intyg, 3 st 8 Skilling [..]

Ingen sluttid
2 500 kr

Oscar II men också Vapentyp och Ringtyp. Trevlig samling med ca 1.200 st olika stämplar från nr 1-429 bla: 64C, 89D, 90E, 95A, 114A UPP, 114C UPP, 202D, 215A, 216A, B, C,D, 225A, C,D, 2[..]

Ingen sluttid
2 100 kr

dock mest Norden uppsatta på visirkort etc. Trevlig variation med enstaka falska märken inemellan. Mycket högt katalogvärde. Blandad kvalitet.

Ingen sluttid
2 000 kr

1840 till 1940-talet i 6 tjocka och välfyllda visiralbum. Mängder med Victoria-märken monterade efter plåtnummer, flera album Edward VII monterade efter vm, stämpeltyp etc. Totalt sett [..]

Ingen sluttid
2 000 kr

album med kassetter. Börjar med en ensam 4 Sk E2 *, 3 öre Lokalmärke brun (*), Komplett Liggande Lejon och Ringtyp med Riksdalern 1877 t.13, bra urval Oscar II, Landstorm komplett **, [..]

Ingen sluttid
2 000 kr

från Tjeckoslovakien, Rumänien, Albanien, Bulgarien, Monaco, Andorra, Vatikanen, Italien, Trieste, Malta, Österrike, Holland, Belgien, England, Grekland, Cypern, Portugal, Spanien och S[..]

Ingen sluttid
2 000 kr

Börjar med 3x 4 Sk samt 8 Sk (litet riss), Vapentyp och Liggande Lejon med många dubbletter. Ringtyp, Oscar II och medaljong i dubblett och inemellan även vackra stämplar, 5 st Pos[..]

Ingen sluttid
2 000 kr

Bundespost etc i totalt 9 album varav 5 Safe Dual album. delvist glest besatta album med flera bättre märken.

Ingen sluttid
2 000 kr

använda under Amerikanska inbördeskriget varav 25 st frimärkta, två med dubbelporto. På slutet även 48 st moderna försändelser och enstaka "Centennial" frimärken.

Ingen sluttid
2 000 kr

ca 250 försändelser och ca 400 st lösa frimärken **/*/O och klipp/ minnespoststämplar samlat i 3 album. Flera försändelser frankerade och använda under kriget. Mest från USA men också m[..]

Ingen sluttid
2 000 kr

med många intressanta stämplar inklusive Bishop stämplar, 2d-post, rakstämplar, Receiving House marks for unpaid letters, French entry marks, Scottish marks, Mileage marks etc. Mest inr[..]

Ingen sluttid
1 900 kr

Äldre-modernt i 9 album + löst i arkivlåda samt lösa blad.

Ingen sluttid
1 800 kr

och samling svenska försändelser (hundratals) mest med "sistadagsstämplar". Sverigesamlingen stämplad i början sedan både stämplad och ostämplad (nominal oräknad). I lådan finns även 3 [..]

Ingen sluttid
1 800 kr

och vackra stämplar. Vapentyp till modernt charmigt rörigt uppsatt. Mycket att gå igenom.

Ingen sluttid
1 800 kr

F.1 luckfyllare, F.4 stämplad, resten **/* med flera bättre valörer.

Ingen sluttid
1 700 kr

med varianter och vm inemellan. Läsbart-Prakt på Vapentyp till modernt med massor att gå igenom.

Ingen sluttid
1 600 kr

1985, 2000-2006 med samlad nominal av 8.000 kr + lösa frimärken O/**/* i 3 askar samt pergamynpåsar. Även 10 st begagnade insticksalbum samt Facit 2015 och Michel katalog "Valuable sta[..]

Ingen sluttid
1 600 kr

L1, 4, 2x 5 den ena v2 öppet O i tolf, 4x 6, 2x 7, 3x 7b, 2x 8, 2x 9 samt tandning 13: 2x L17 den ena v2 kort fotstreck på L.

Ingen sluttid
1 500 kr

i 19 st välfyllda album.

Ingen sluttid
1 500 kr

prydligt uppsatta i mynthållare på albumblad i 10 album, äldre-modernt med massor att gå igenom.

Ingen sluttid
1 500 kr

Mest äldre frimärken från många olika länder. Trevlig låda med mycket roligt att hitta.

Ingen sluttid
1 500 kr

ca 650 st, varav 2 tripplar och många med en eller två markeringar. Två av albumen innehåller en samling Medaljong till 1974 med några lite bättre häften, t.ex. H23, H24, H25II, H34CC, [..]