- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Gustav Vasa
- Tre Kronor
- 1970-talet
- 2000-talet
- FDC
- Stämplade Samlingar
- Postens Motivblad
- Blekinge
- Halland
- Södermanland
- Stockholm
- Västmanland
- Östergötland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Danska Västindien
- Finland
- Animals
- Transportation
- Mixed
- Africa mixed
- Australia Tasmania
- Egypt
- German States Prussia
- Germany Berlin
- Gold Coast
- Great Britain Channel Islands
- Hong Kong
- India
- Liberia
- Portugal
- Somalia
- Thailand
Proveniens enligt brev från SVEA Mynthandel 1978, troligen Ex. Appelgren. Ett sällsynt mynt i denna kvalitet.
Verbis-blad, inemellan ett mindre antal ostämplade. Samlingen är lite rörigt monterad med märkena inte alltid i kronologisk ordning eller valörordning, 3 Sk. med fyrkantstämpel och utan[..]
på Verbis-blad som löper från bandmärken till 1949 och dessutom innehåller ett MYCKET omfattande avsnitt Tjänste/Lösen. Samlingen är monterad så att **/* och stämplat sitter om lott för[..]
Nära komplett samling delvis överkomplett med mycket vackra stämplar. Börjar med alla Skillingar med intyg HOW i varierande kvalitet: F.1b Riss och omtandad, F.2 i1 Riss och veck, F.3 c[..]
och samling häften tom 2012. Nominal drygt 39.500 kr.
Nominal drygt 33.700 kr. (Rabatthäften borttagna till separat post.)
1977-2005 i 9 visiralbum. Ett av albumen innehåller häften utan markeringar, medan övriga 8 album innehåller idel häften med en eller två markeringar, ofta med flera dubbletter. Nomin[..]
Orangeröd på blekorange. Intyg Sjöman (1970), Intyg HOW (1988) Mycket gott exemplar. Ett mycket vackert och färgfriskt exemplar, sällsynt i ostämplat skick. Facit 35.000 kr.
Oscar II i välfyllt visiralbum. de flesta olika med ett fåtal dubbletter. Bra stämpel- och märkeskvalitet med svårare orter inemellan. Plus ca 350 st järnvägsstämplar.
Amerikanska inbördeskriget 1861-1965. Intressanta frankeringar, stämplar, militära adresser och historiska kopplingar.
mjuka och HA: Ett album med mjuka häften varav flera bättre (katalogvärde inom parentes): H38 BC (4000:-), H38 CB (4000:-), H40 CB (17000:-) H143 (det bättre Bildstenshäftet, 7000:-), H[..]
+ 2 lådor (en med 60 st instickskort med mestadels modernt ** och en med främst märken i pergamynkuvert). Ytterst lite stämplat, utan det mesta är ** med ett mindre antal * inemellan. M[..]
Försändelser med mest politiska och militära motiv före och under Amerikanska inbördeskriget.
uppsatta på egentillverkad vacker bladsats i 3 kontorspärmar. Mest enklare orter med lite bättre inemellan. Många vackra stämplar och en trevlig samling att bygga vidare på.
med samlingar och restsamlingar, några glest besatta. Massor av vackra stämplar med en stor mängd uppstämplat LYX på den modernare delen.
i 7 st Estettalbum. Fram till 1948 mer glest besatt och från 1951 välfyllt med många vackra stämplar och från 1980-talet mest uppstämplat LYX. Även 3 kontorspärmar och ett litet instick[..]
med mängder av märken klassiskt till 1947. Ett Scott-album med mest **/* i klämfix t.o.m. 1947, det andra Schaubek stämplat t.o.m. 1936. Många trevliga märken.
Bra samling i litet album från nr 1 (Michel €600), Presidenter 1851 till 30 cent, 1861 till 24 cent, 1869 till 30 cent, 1870 till 90 cent med någon lucka, dito 1887, 1890 till 50 cent, [..]
2 äldre album med mycket märken från Klassiskt-1950 talet, England med bla: 2 st One Penny black och flera andra trevliga valörer. En genomgång rekommenderas.
Ringtyp t.14: 3 öre **, 4 öre *, 20 öre * kt, 30 öre signerad Sjöman (*), 50 öre och 1 Riksdaler *. Facit tillsammans 45.600 kr.
(F.136 v1) på stort brevklipp "STOCKHOLM 1, 11.10.20". 3 exemplar kända på brev. Facit 15.000 kr.
modernt med en hel del vackert. Mycket Oscar. Lågt utrop.
Flera lite bättre märken och serier, bra avsnitt Ryska typer. I början stämplad som sedan övergår till ostämplat.
Vapen till modernt. Mängder av ortstämplar varav många riktigt vackra. Trevligt parti.
varav det första 1855-1948 blandat O/**/* från 4 Skilling, Vapentyp, Kongress/Förening till 1 kr, flera BC/CB etc, resterande 1949-2005 mest **/* med några tidiga bättre märken. Nomin[..]
på egengjorda blad i kontorspärmar. Börjar med 2 st 4-skilling och en 8-skilling med intyg, sen svart och brun lokal och intyg på välcentrerad 17 öre stående lejon. Vidare samlat allt f[..]
Liggande Lejon med nyanser, varianter och dubbletter. Börjar med 2 st förfilatelibrev samt 8 st 12 öre Vapenbrev. Fortsätter med 11 st 4 Skillingar varav ett med intyg, 3 st 8 Skilling [..]
Oscar II men också Vapentyp och Ringtyp. Trevlig samling med ca 1.200 st olika stämplar från nr 1-429 bla: 64C, 89D, 90E, 95A, 114A UPP, 114C UPP, 202D, 215A, 216A, B, C,D, 225A, C,D, 2[..]
dock mest Norden uppsatta på visirkort etc. Trevlig variation med enstaka falska märken inemellan. Mycket högt katalogvärde. Blandad kvalitet.
1840 till 1940-talet i 6 tjocka och välfyllda visiralbum. Mängder med Victoria-märken monterade efter plåtnummer, flera album Edward VII monterade efter vm, stämpeltyp etc. Totalt sett [..]
album med kassetter. Börjar med en ensam 4 Sk E2 *, 3 öre Lokalmärke brun (*), Komplett Liggande Lejon och Ringtyp med Riksdalern 1877 t.13, bra urval Oscar II, Landstorm komplett **, [..]
från Tjeckoslovakien, Rumänien, Albanien, Bulgarien, Monaco, Andorra, Vatikanen, Italien, Trieste, Malta, Österrike, Holland, Belgien, England, Grekland, Cypern, Portugal, Spanien och S[..]
Börjar med 3x 4 Sk samt 8 Sk (litet riss), Vapentyp och Liggande Lejon med många dubbletter. Ringtyp, Oscar II och medaljong i dubblett och inemellan även vackra stämplar, 5 st Pos[..]
Bundespost etc i totalt 9 album varav 5 Safe Dual album. delvist glest besatta album med flera bättre märken.
använda under Amerikanska inbördeskriget varav 25 st frimärkta, två med dubbelporto. På slutet även 48 st moderna försändelser och enstaka "Centennial" frimärken.
ca 250 försändelser och ca 400 st lösa frimärken **/*/O och klipp/ minnespoststämplar samlat i 3 album. Flera försändelser frankerade och använda under kriget. Mest från USA men också m[..]
med många intressanta stämplar inklusive Bishop stämplar, 2d-post, rakstämplar, Receiving House marks for unpaid letters, French entry marks, Scottish marks, Mileage marks etc. Mest inr[..]
Äldre-modernt i 9 album + löst i arkivlåda samt lösa blad.
och samling svenska försändelser (hundratals) mest med "sistadagsstämplar". Sverigesamlingen stämplad i början sedan både stämplad och ostämplad (nominal oräknad). I lådan finns även 3 [..]
och vackra stämplar. Vapentyp till modernt charmigt rörigt uppsatt. Mycket att gå igenom.
F.1 luckfyllare, F.4 stämplad, resten **/* med flera bättre valörer.
med varianter och vm inemellan. Läsbart-Prakt på Vapentyp till modernt med massor att gå igenom.
1985, 2000-2006 med samlad nominal av 8.000 kr + lösa frimärken O/**/* i 3 askar samt pergamynpåsar. Även 10 st begagnade insticksalbum samt Facit 2015 och Michel katalog "Valuable sta[..]
L1, 4, 2x 5 den ena v2 öppet O i tolf, 4x 6, 2x 7, 3x 7b, 2x 8, 2x 9 samt tandning 13: 2x L17 den ena v2 kort fotstreck på L.
prydligt uppsatta i mynthållare på albumblad i 10 album, äldre-modernt med massor att gå igenom.
Mest äldre frimärken från många olika länder. Trevlig låda med mycket roligt att hitta.
ca 650 st, varav 2 tripplar och många med en eller två markeringar. Två av albumen innehåller en samling Medaljong till 1974 med några lite bättre häften, t.ex. H23, H24, H25II, H34CC, [..]