Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 400 kr

på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
6 800 kr

Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.

Avslutat rop
13 000 kr

märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]

Avslutat rop
750 kr

Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.

Avslutat rop
800 kr

på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]

Avslutat rop
500 kr

format med flera bättre vykort.

Avslutat rop
1 100 kr

Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.

Avslutat rop
900 kr

alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.

Avslutat rop
900 kr

stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.

Avslutat rop
2 800 kr

DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.

Avslutat rop
2 300 kr

Mycket från Kina och Frankrike.

Avslutat rop
2 700 kr

Facit drygt 33.000 kr tillsammans.

Avslutat rop
4 400 kr

ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.

Avslutat rop
850 kr

Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.

Avslutat rop
1 700 kr

Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.

Avslutat rop
1 700 kr

gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.

Avslutat rop
2 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]

Avslutat rop
1 700 kr

på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500

Avslutat rop
2 300 kr

Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".

Avslutat rop
1 600 kr

på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700

Avslutat rop
1 300 kr

på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.

Avslutat rop
1 900 kr

album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]

Avslutat rop
1 400 kr

5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]

Avslutat rop
2 000 kr

Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]

Avslutat rop
3 900 kr

Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]

Avslutat rop
5 400 kr

8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]

Avslutat rop
4 000 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
2 600 kr

på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.

Avslutat rop
1 100 kr

med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
2 100 kr

"STOCKHOLM 7.7.1857".

Avslutat rop
4 800 kr

Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.

Avslutat rop
8 500 kr

hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.

Avslutat rop
1 200 kr

med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.

Avslutat rop
3 600 kr

hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.

Avslutat rop
300 kr

"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.

Avslutat rop
1 000 kr

(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.

Avslutat rop
2 000 kr

Facit normalexemplar 13.000 kr.

Avslutat rop
750 kr

med delar av 4 påtryck.

Avslutat rop
750 kr

med KPV på de nedersta märkena.