Auktionsobjekt
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.
märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
format med flera bättre vykort.
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.
stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
Mycket från Kina och Frankrike.
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.
ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".
på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]
Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]
Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]
8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.
hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.
med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.
hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.
"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.
(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.
Facit normalexemplar 13.000 kr.
med KPV på de nedersta märkena.