Auktionsobjekt

Avslutat rop
400 kr

med delar av 3 förskjutna påtryck.

Avslutat rop
300 kr

med starkt förskjutet påtryck.

Avslutat rop
1 800 kr

med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.

Avslutat rop
450 kr

daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.

Avslutat rop
8 900 kr

på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]

Avslutat rop
1 300 kr

"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.

Avslutat rop
4 200 kr

"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.

Avslutat rop
3 200 kr

"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.

Avslutat rop
2 000 kr

med 12 öre Ringtyp t.14 (F.21) "UDDEVALLA 6.5.1873" sänt till Göteborg. Postal 2.500 kr. Även 12 öre Ringtyp t.13 med anteckning "Retour" "FALKÖPING 28.12.1883" eftersänt till Fritsla.

Avslutat rop
1 100 kr

"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.

Avslutat rop
2 300 kr

"MALMÖ 26.9.1875" sänt till Ystad. Facit 8.000 kr.

Avslutat rop
225 kr

2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.

Avslutat rop
400 kr

Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.

Avslutat rop
1 600 kr

t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.

Avslutat rop
850 kr

"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.

Avslutat rop
1 500 kr

till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]

Avslutat rop
3 100 kr

Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".

Avslutat rop
10 500 kr

kvarsittande i papperskarta från tryckning av 9-block (F4E1). Tryckt på stort pappersark med vm kronornament i arkhörnen och 2 parallella linjer i marginalen av arket. Mycket sällsynt.

Avslutat rop
6 400 kr

Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.

Avslutat rop
2 500 kr

förändring eller återtagande" av Postförskott. Blankett nr 131. "FALUN 21.6.1915".

Avslutat rop
4 000 kr

stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.

Avslutat rop
23 000 kr

Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?

Avslutat rop
27 000 kr

ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]

Avslutat rop
2 600 kr

postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]

Avslutat rop
800 kr

Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"

Avslutat rop
40 000 kr

Vackert stämplat par "STOCKHOLM 1, 22.5.18" med spegeltryck på ett märke. Endast 2 tidigare kända exemplar.

Avslutat rop
4 000 kr

3 öre t.14 tandat med 1865 års tandning och har sannolikt tillkommit ca 1870-71 då Posten dokumenterade äldre plåtmaterial och även utförde nytryck. Blocket med separerad tandning mella[..]

Avslutat rop
63 000 kr

Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.

Avslutat rop
7 600 kr

tryckt på brunt papper och i blå färg istället för mörk ultramarin violett som som valdes för det utgivna märket. Medföljer också 5-strip av bägge utgivna valörer för jämförelse. Ej not[..]

Avslutat rop
1 000 kr

17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.

Avslutat rop
33 000 kr

Helark tryckt med vardera halvark i tete-beche på svenskt Kv-papper 0,08 mm tjockt med vm krona och KPV runt bägge arkens kanter. Mellan halvarken, mitt för den 6:e vågräta radens märk[..]

Avslutat rop
2 100 kr

1915 Tj.54x2 Okänt enligt Ferdén.

Avslutat rop
2 000 kr

Davo album. En trevlig välbesatt samling bl.a med 20 skillingar, vidare flera lite bättre utgåvor.