Auktionsobjekt

Avslutat rop
400 kr

samt lösa märken, klipp och pergamynkuvert i skolåda. Även kontorspärm med ** Sverige mest 1970-1990 talet samt ** årssats 1987+1992. Nominal drygt 1.300 kr.

Avslutat rop
2 000 kr

samling försändelser på blad motsvarande 2 fulla pärmar. Även ett insticksalbum med frimärken. Samlingen ser ut att vara komplett i huvudnummer 1949-1985 (dock ej Tjänstemärken) och öve[..]

800 kr

av Karl Köhler. Limmad rygg med tunt kartongomslag (Krigsproduktion), 1940, 136 sidor. Numrerad utgåva 333/500. Classic work edited by the Sponsor of the famous Sieger Literature Award [..]

Avslutat rop
325 kr

STH-Grönsö-Enköping "Ivar Blå".

Avslutat rop
1 400 kr

1990-2017 med frimärken mest från 1990-talet och ett album med något äldre häften 1980-90 tal. Totalt är nominalen drygt 4.200 kr.

Avslutat rop
3 400 kr

Bra klassiskt Tyskland, Österrike, Frankrike, Holland, Italien men även Franska och Engelska kolonier, (mycket) Kina, Japan samt Syd- och mellanamerika etc. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
600 kr

av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]

800 kr

av S.D. Tchilinghirian och W.S.E Stephen (del 8 av Kieth Tranmer) komplett set av 1:a utgåvor i 8 delar. Limmad rygg med kartongomslag, utgivna 1962-1978, ca 80 sidor per del 1-7, del [..]

Avslutat rop
100 kr

Eidsvollsminnet 20 öre otandat ljusblå (*)

Avslutat rop
450 kr

reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.

200 kr

av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]

Avslutat rop
200 kr

Strandpromenaden, Värdshus, Kyrkan interiör, Kyrkan exteriör, Gatenhjelmska stenen, Strandpromenaden, Reso, Strandparti, Båtbryggan, Tennisbanan.

Avslutat rop
3 600 kr

Nästan bara modernt material med stor andel Sverige Brev varav en hel del självhäftande. Nominal drygt 10.900 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]

Avslutat rop
3 600 kr

Trevlig klassisk del, bra Posthorn med varianter. Blandad kvalitet.

200 kr

av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.

Avslutat rop
2 100 kr

och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]

Avslutat rop
6 400 kr

i 16 st Leuchtturm Vario-album. Blandat **/*/O och även försändelser. Relativt stor andel ** inkl. många block, ofta från exotiska länder. Lådan väger drygt 32 kg.

200 kr

av A von Lenthe. Inbunden, 1957, 268 sidor + 5 bildbilagor i ficka på bakre omslaget. fräscht exemplar lätt kantstött upptill.

Avslutat rop
900 kr

med fickor 1855-2010 (dock glest besatta). Däremot stor mängd märken i främst pergamynkuvert men även på lösblad och i några insticksalbum. En hel del 2000-talsmärken. I lådan ingår äve[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.

Avslutat rop
7 000 kr

Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.

300 kr

Kreuzerzeit (1851-1875) av Carlrichard Brühl och Heinz Thoma. 2 inbundna volymer i blå filt med guldskrift, 1975-76, 139+283 sidor + separat häfte med tabeller I-XXVI fäst på bakre omsl[..]

Avslutat rop
3 800 kr

i 8 album från 1 öre till 5 kr med silver enligt följande: 5 kr (12 st), 2 kr (13 st), 2 kr -66 (13 st), 1 kr -41 (6 st), 1 kr -68 (22 st), 50 öre (10 st), 25 öre -39 (27 st), 25 öre (3[..]

Avslutat rop
700 kr

"STOCKHOLM 8.2.1858". Intyg HOW (2007) Riss i vänster marginal, en kort tand. Ett vackert och fräscht exemplar. 1,2,3.

Avslutat rop
2 100 kr

i trevlig blandning med en del filatelistisk korrespondens och uppstämplad LYX.

300 kr

A record of the first attempts to carry mail by balloon in Great Britain, With a chapter of Dr. Barton and his Dirigible Airship av John Pringle. Inbunden, ca 1928, 126 sidor. Rare[..]