STH-Grönsö-Enköping "Ivar Blå".
1990-2017 med frimärken mest från 1990-talet och ett album med något äldre häften 1980-90 tal. Totalt är nominalen drygt 4.200 kr.
Bra klassiskt Tyskland, Österrike, Frankrike, Holland, Italien men även Franska och Engelska kolonier, (mycket) Kina, Japan samt Syd- och mellanamerika etc. Blandad kvalitet.
placering , ofr
Eidsvollsminnet 20 öre otandat ljusblå (*)
Strandpromenaden, Värdshus, Kyrkan interiör, Kyrkan exteriör, Gatenhjelmska stenen, Strandpromenaden, Reso, Strandparti, Båtbryggan, Tennisbanan.
Nästan bara modernt material med stor andel Sverige Brev varav en hel del självhäftande. Nominal drygt 10.900 kr.
mest 1980- till 1990-tal. Mervärde för 16 st rabattfrimärken. Även diverse frimärken hela världen i några album och i kuvert samt 2 st 6-ringade visirpärmar, varav ett med lite tomma vi[..]
Trevlig klassisk del, bra Posthorn med varianter. Blandad kvalitet.
av J.R.W. Purves. Inbunden, 1957, 105 sidor med charmigt korrigerat tryckfel på sidan 1. Små avskavningar på ryggen, inlagan lite bruntonad.
och ostämplade mest moderna märken samt FDC i diverse, ofta fina, album samt löst och i stor mängd årssatser (framför allt från 1990- och 2000-talet). Bl a ingår drygt 250 finska fixvär[..]
1997-1999, 2010-2018, samt 2020-2023 i välfylld flyttlåda. Bör hämtas, 28 kg.
i 16 st likadana inbundna volymer. 25 kg.
Klaucke-stämplarna (1871-73) var efterföljare till Hästskostämplarna från Firma d. Julius Klaucke, Solingen. En samling som man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
"STOCKHOLM 8.2.1858". Intyg HOW (2007) Riss i vänster marginal, en kort tand. Ett vackert och fräscht exemplar. 1,2,3.
i trevlig blandning med en del filatelistisk korrespondens och uppstämplad LYX.