Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 200 kr

med i första hand en välbesatt samling O/**/* 1918-1992 på egengjorda förtrycksblad. Flera lite bättre märken, men de allra dyraste saknas. Albumbladen för den klassiska delen är delvis[..]

Avslutat rop
1 200 kr

6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]

Avslutat rop
400 kr

mycket från Sverige bla: tjock bunt med moderna skadade försändelser med olika postala etiketter, 36 nr av Postsparbankstidningen Lyckoslanten 1940-1947 etc.

Avslutat rop
9 200 kr

en mycket trevlig samling O/**/* 1918-2016 på egengjorda förtrycksblad i 6 tjocka pärmar. Flera bättre märken och block, och även mycket extramaterial i form av försändelser, ockupat[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.

Avslutat rop
1 900 kr

mer än hälften modernare A6-kort, resten av äldre format.

Avslutat rop
1 100 kr

Nominal närmare 3000 kr.

Avslutat rop
4 600 kr

Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]

Avslutat rop
400 kr

Hela världen album delvis välbesatt. Kontorspärm med samling reklamtryck på servetter samt separat pärm med apelsinetiketter.

Avslutat rop
750 kr

mestadels stämplad samling 1873-2010 på egengjorda förtrycksblad i 4 tjocka pärmar. Relativt välbesatt. Utöver detta även en separat pärm med luftpostmärken, ett insticksalbum med bara [..]

Avslutat rop
700 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
900 kr

(och lite Danmark, Finland och Island) stämplade dubbletter i pergamynkuvert. Bandmärken t.o.m. 2000-talet. Mängder av BB- och SX-par har setts. Nettovikt för pergamynkuvert och fri[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]

Avslutat rop
650 kr

inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.

Avslutat rop
2 000 kr

samt några stämplar etc. Inga svårare orter men en del vackert stämplat och roliga varianter.

Avslutat rop
2 100 kr

samling stämplad DDR på specialgjorda blad från början till slutet, mycket välbesatt. Vidare 2 samlingar på samma typ av blad Böhmen und Mähren och Generalguvernement, flera luckor men [..]

Avslutat rop
400 kr

med mycket från Sverige.

Avslutat rop
850 kr

och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.

Avslutat rop
1 400 kr

på egengjorda förtrycksblad i tre pärmar, komplett på de tidigare bättre frimärkena, sedan nästan komplett till 2010, efter det något glesare. Vidare 6 insticksalbum med lager varav ett[..]

Avslutat rop
150 kr

Svensk Nominal för drygt 480 kr, diverse Lettland O/** samt några försändelser, 13 blad med utvalda frimärken från "Exklusiv Kollektion".