Auktionsobjekt

Avslutat rop
750 kr

ostämplade på klipp. Även några klipp med ostämplade högvalörer, Företagspost och julpostmärken.

Avslutat rop
1 600 kr

3 häften för inrikes porto, resten för Nordiskt porto.

Avslutat rop
3 000 kr

Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]

Avslutat rop
650 kr

"Ehrenkreuz der Deutschen Mutter", medalj som delades ut till fertila mödrar. Denna medalj har måtten ca: B18mm H21mm vilket troligen är lite mer ovanligt och en valfri semi-officiell g[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Bla 3 st HA1 med 1 st rättvänd inhäftning, HA 2 x 4 etc. Delvis uppsorterat med registerkort och anteckningar på pergamynkuvert.

Avslutat rop
6 600 kr

klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]

Avslutat rop
13 000 kr

på 2000-talet. Inga Sverige Brev, däremot en hel del Julpost (frankeringsvärde 17 kr/st). I övrigt bara häften med valörsiffror. Många av häftena har markeringar. Nominal drygt 65.000 k[..]

Avslutat rop
3 700 kr

flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]

Avslutat rop
550 kr

mest militär bl.a. "Unsere Whermacht". Totalt 167 bilder i blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 600 kr

dels 2006-2015. Nominal drygt 8500 kr med stor andel Sverige Brev.

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
700 kr

nominal för drygt 760 kr, kartong med drygt 1,5 kg tvättade frimärken hela världen, lite bältespännarmaterial såsom nålmärken och några medaljer, en enklare stämplad Sverigesamling, lit[..]

Avslutat rop
1 200 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
1 300 kr

från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]

Avslutat rop
400 kr

Bl a ingår 850 g modernt Japan, en hel del tyskt klipp från 2000-talet och ett kilo Sverige.

Avslutat rop
100 kr

Uppsala domkyrka i blå färg.

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
7 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]

Avslutat rop
1 800 kr

1930-talet till ca: 1980-talet i 3 insticksalbum, 2 visiralbum, buntar med häften, små till prestigehäften allt troligen postfriskt **. Försändelser bl.a noterat ett bättre FDC från 195[..]

Avslutat rop
4 300 kr

bara äldre material med bl a mycket Ringtyp, Oscar och bandmärken. Även t.ex. lite Vapen, Liggande lejon och Kongress/Förening. Vackra stämplar inemellan.