Auktionsobjekt

Avslutat rop
8 500 kr

Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]

Avslutat rop
1 200 kr

Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 300 kr

visiralbum och två insticksalbum med märken främst från Lilla Riksvapnet till mitten av 1970-talet, dels ingår drygt 190 kompletta häften från Medaljong till 1965 (varav några lite bätt[..]

Avslutat rop
2 100 kr

Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.

Avslutat rop
1 800 kr

äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]

Avslutat rop
1 500 kr

+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
20 kr

Kraftigt skadat kort med 2 vertikala veck och 1 cm riss i mitten av kortet.

Avslutat rop
1 100 kr

3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]

Avslutat rop
1 100 kr

äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.

Avslutat rop
2 200 kr

Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.

Avslutat rop
6 600 kr

komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.

Avslutat rop
1 500 kr

äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.

Avslutat rop
1 200 kr

i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
1 400 kr

frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.

Avslutat rop
4 000 kr

postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).

Avslutat rop
3 100 kr

med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]

Avslutat rop
250 kr

Facit 900 kr. Avsändaradressen bortklippt från bakklaffen.

Avslutat rop
500 kr

i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]

Avslutat rop
3 100 kr

äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]

Avslutat rop
1 200 kr

i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 600 kr

få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]