- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]
Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.
visiralbum och två insticksalbum med märken främst från Lilla Riksvapnet till mitten av 1970-talet, dels ingår drygt 190 kompletta häften från Medaljong till 1965 (varav några lite bätt[..]
Facit förtrycksblad 1858-1969. Gott om läsbara stämplar till prakt på det äldre materialet.
äldre till modernt i 11 insticksalbum och på lösblad. En hel del trevligt material med bl a mycket utom-Europa. I denna låda ingår också ett par kartonger med totalt närmare 2 kg tvätta[..]
+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.
Kraftigt skadat kort med 2 vertikala veck och 1 cm riss i mitten av kortet.
3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]
äldre-modernt i 20 album + lösa blad. Restsamlingar och dubblettsamlingar i trevlig blandning med bättre märken inemellan.
Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.
komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.
äldre till modernt i 15 album och på lösblad. Bra spridning med en hel del trevligt material.
i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.
frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]
Åland i 4 album 1984-2009 samt Finland i 9 album 1900-2009 inklusive 1 album automathäften.
postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).
med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]
Facit 900 kr. Avsändaradressen bortklippt från bakklaffen.
i 4 album, delvis med många dubbletter. Även 2 specialalbum OL 1994.
nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]
Ett Leuchtturm klämalbum med gamla Stater, ganska glest men lite bättre märken finns, i detta album även samling Danzig med Port Gdansk övertryck. Nästa är ett Ka-Be klämalbum med Rik[..]
äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]
i välfylld flyttlåda med 2 st fullpackade skolådor samt lösa försändelser i buntar. Mest 1900-talet med massor att gå igenom.
få kan vara*. Består av 2 album **/*/O Ka-Be (börjar med Sovjetiska zonen) och Leuchtturm. Ett Behrens album ** 1965-72 och en tjock pärm med dataförtrycksblad 1972-90. Därefter 2 insti[..]