Auktionsobjekt

15 000 kr

Även han i sina bästa år (skick se lot 2 Ragnar). Bör avhämtas då cykeln är trasig.

Avslutat rop
7 400 kr

Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]

Avslutat rop
7 400 kr

motivblad 1991-2009. Även ett stort antal presentsatser, varav vissa lite ovanliga, samt några souvenirark etc. Nominal drygt 19.500 kr med en hel del Sverige Brev.

600 kr

av Fredrik Nilsson. Inbunden, 2024, 293 sidor. Utgiven i en första upplaga om 200 exemplar. Helt ny bok, fortfarande inplastad.

Avslutat rop
5 000 kr

Nominal drygt 18.700 kr.

Avslutat rop
2 000 kr

2 buntar med helsaker, 6 pergamynlådor med stämplade dubbletter Sverige samt låda med ** häften (mest 1990-2000 talet) Nominal drygt 6.600 kr. Inemellan även något från övriga världen.

300 kr

av Hugo Krötzsch. Inbunden, 1908, 116 sidor. Fräsch kvalitet med några veck på omslaget och ett borttaget exlibris på insidan av omslaget. Ex. Biblioteket SFF

Avslutat rop
250 kr

The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]

Avslutat rop
1 100 kr

fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.

Avslutat rop
125 kr

vykort Styrsö, Kallbadhuset.

Avslutat rop
4 300 kr

i 4 album + mängder av lösa blad samt 2 glasslådor med dubbletter, i den ena ligger bla 40 st (*) fuktskadade kompletta rabatthäften där säkert många märken kan räddas för frankering.

500 kr

av Mats Ingers. Inbunden, 2021, 336 sidor. En guidad visningen av författarens exponat på 128 sidor samt en inledande handbok om Vapenperiodens traditionella filateli och posthistoria 1[..]

Avslutat rop
1 100 kr

Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]

Avslutat rop
7 800 kr

3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]

Avslutat rop
700 kr

varav många "Namesales". De flesta moderna Heinrich Köhler: 22 st mjuka omslag, 19 st inbundna samt 7 st ERIVAN, Även 16 st äldre Höiland. (34 kg)

500 kr

& Liggande Lejon av Mikael Carlsson. Inbunden, 2022, 276 sidor. Boken innehåller 5147 brev till utlandet där Vapentyp öre eller Liggande Lejon ingår i frankeringen. 1132 inrikes brev (e[..]

Avslutat rop
375 kr

äldre-modernt. Mycket modernt lösen, inemellan även några utländska varav 3 myntbrev.

Avslutat rop
2 500 kr

på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
475 kr

Sverige med 33 st Frimärkshuset samt 6 st Anteba, resten är diverse utländska mest modernt med bla 15 st Corinphila med hårda omslag, 8 st Feldman samt 5 st Spink etc. (34 kg)

300 kr

av Bernt Fossum. Inbunden, 2003, 136 sidor. Ett komplett utställningsexponat om Norges två första utgåvor. Begagnat exemplar med något kantstött omslag och några avskavningar.

Avslutat rop
1 100 kr

dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]

Avslutat rop
1 300 kr

Persson brev, mest 1950-60 talet många med utvalda ortsstämplar från mindre orter.

Avslutat rop
2 700 kr

Michael von Küenburg.

200 kr

1870-1871 av Ernst M. Cohn. Inbunden, 1995, 113 sidor. Fräsch kvalitet med mindre reva i skyddsomslaget.

Avslutat rop
425 kr

försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]

Avslutat rop
325 kr

album. Ca 90 % av korten svenska. Alla korten är av gamla formatet med många trevliga.