Auktionsobjekt

Avslutat rop
425 kr

med många Flaggblock etc.

Avslutat rop
2 100 kr

i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]

Avslutat rop
950 kr

monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]

Avslutat rop
950 kr

i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]

Avslutat rop
1 600 kr

vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.

Avslutat rop
600 kr

Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".

Avslutat rop
1 200 kr

Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]

Avslutat rop
20 kr

på berget ser ut över den trädbefriade bebyggelsen

Avslutat rop
2 000 kr

Ett rabattmärke saknas i ett av häftena.

Avslutat rop
2 900 kr

Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]

Avslutat rop
1 500 kr

1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]

Avslutat rop
3 900 kr

i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]

Avslutat rop
4 000 kr

i 18 insticksalbum i proppfull flyttlåda. Trevlig blandning av samlingar och lager från de olika kolonialmakterna utom Brittiska Samväldet som ligger i en annan låda på denna auktion. M[..]

Avslutat rop
2 900 kr

Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]

Avslutat rop
750 kr

äldre till modernt i 11 album. Bl a ingår en samling Storbritannien 1966-1992 i tre Lindner Falzlos-album, stor andel **/*. Irland bidrar med två album, dels en samling O/**/* 19[..]

Avslutat rop
26 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

Avslutat rop
4 200 kr

visiralbum och på stor mängd instickskort från abonnemang. Nominal drygt 16.700 kr. I den här posten ingår också några visirblad med äldre märken i mestadels sämre kvalitet.