- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
i 4 pärmar och 2 insticksböcker med dubbletter. Berlin 1948-1990 stämplat/ostämplat i början sedan övergår det till postfriskt. I huvudnummer komplett förutom Svartövertrycken 1948 och [..]
monterade i tre äldre brefkortsalbum. Nästan alla kort är från tidigt 1900-tal. Ca 350 av korten är topografiska med mycket Stockholm, Göteborg och Malmö men även en del från mindre stä[..]
i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]
vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
Följande från Riket: Mi. MH 13, 43, 45. Bundes: 3 olika med "Heuss".
Det bästa i lådan är en mycket välbesatt samling O/* 1918-1975 i ett Schaubek-album. Vidare ingår två separata samlingar i vardera två album, ett album med bara block, ett album med bl [..]
på berget ser ut över den trädbefriade bebyggelsen
Ett rabattmärke saknas i ett av häftena.
Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]
1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]
i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]
i 18 insticksalbum i proppfull flyttlåda. Trevlig blandning av samlingar och lager från de olika kolonialmakterna utom Brittiska Samväldet som ligger i en annan låda på denna auktion. M[..]
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]
äldre till modernt i 11 album. Bl a ingår en samling Storbritannien 1966-1992 i tre Lindner Falzlos-album, stor andel **/*. Irland bidrar med två album, dels en samling O/**/* 19[..]
1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]
visiralbum och på stor mängd instickskort från abonnemang. Nominal drygt 16.700 kr. I den här posten ingår också några visirblad med äldre märken i mestadels sämre kvalitet.