Auktionsobjekt
Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.
i 13 album. Ofta 1 eller 2 länder per album från: Algeriet, UPU, Grekland, Holland, Australien, Kanada, Monaco, Luxemburg, Liechtenstein.
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
mest svenskspråkiga av varierande format, bland de äldre (1870-1930): Familjevännen, Veckan, Svensk Damtidning, Husmodern, Veckojournalen, Såningsmannen, Idun, Strix, Söndags-magasinet [..]
Äldre-modernt i 17 album. Ofta 1-2 länder per album: Bulgarien, Jugoslavien, Ryssland (från 1865), Serbien, Montenegro, Kroatien, Bosnien, Lettland, Estland, Albanien, Litauen, Ukraina [..]
4 runda/klippta hörn.
utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]
1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]
i 15 insticksalbum och ett Leuchtturmalbum. Många kolonier representerade i små samlingar och lagerböcker inklusive Australien och Nya Zealand klassiskt till nyare. Lite bättre mär[..]
omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]
1 äkta block samt ett falskt. (facit2487-2490)
i 20 album + lösa blad. Oftast 1 eller 2 länder per album: Turkiet, Indien, Palestina, Butan, Nepal, Korea, Laos, Mongoliet, Pakistan, Jordanien, Japan, Thailand, Filippinerna, V[..]
brutet hörn.
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]
i 12 album. Burundi, Rhodesia, Rwanda, Ghana, Egypten, Tchad, Portugisiska kolonier, Malawi, Liberia, Etiopien.
Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.
med flera bättre titlar, flera inplastade och prismärkta: 40 st Illustrerade klassiker mellan nr 62-109, 44 st Tuff och Tuss 1953-1958 med nr 2, strönummer av Kalle Anka mest 19[..]
i 16 album + lösa blad. Umm al Qiwain, Ajman, Saudiarabien, Iran, Dubai, Oman, Manama, Sharjah, Ras-al-Khaima, Fujeira, Yemen, Irak.
med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]
spårvagnsbiljetter, samlarbilder etc.
Äldre-modernt i 17 album + lösa blad. Mexiko, Nicarague, Venezuela, Chile, Haiti, Paraguay, Guatemala, Argentina, Equador, Peru, Panama, Uruguay, Costa Rica, Colombia, El Salvador, B[..]
av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]
mellan åren 2001 och 2022, totalt 44 st. Nominal drygt 33.300 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav många självhäftande.
i 11 album + lösa blad samt löst i ask.
från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.