Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 500 kr

8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.

Avslutat rop
2 600 kr

Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.

Avslutat rop
1 200 kr

4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]

Avslutat rop
250 kr

burk med tenn, verktyg. Stor låda med äldre tändsticksaskar, låda + 2 album med ransoneringskort, Sparbössa etc.

Avslutat rop
1 400 kr

på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
2 100 kr

gratulationsvykort av äldre format, något topografi inemellan.

Avslutat rop
6 800 kr

Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.

Avslutat rop
1 900 kr

nummer 1-18 i blandad kvalitet. Alla tidningar som utgivits.

Avslutat rop
13 000 kr

märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]

Avslutat rop
2 400 kr

30 st lösa rabattfrimärken.

Avslutat rop
425 kr

bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.

Avslutat rop
750 kr

Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.

Avslutat rop
500 kr

Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]

Avslutat rop
850 kr

inkl. Azorerna och Madeira med tillsammans hundratals moderna ** block. I ett av albumen finns även lite block från andra länder. I lådan finns också en dubblettsamling Portugal äldre t[..]

Avslutat rop
2 500 kr

Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]

Avslutat rop
14 000 kr

motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]

Avslutat rop
1 700 kr

i 11 album + lösa blad och löst i ask. Mest Jul och Välgörenhetsmärken i lösa märken, häften och ark.

Avslutat rop
800 kr

på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]

Avslutat rop
600 kr

vykort, äldre trycksaker, myntkassetter etc. En rolig låda med massor att gå igenom, äldre-modernt.

Avslutat rop
750 kr

modernt i 9 album, varav 3 med bara block. Stor mängd även om inte alla album är helt fulla.

Avslutat rop
500 kr

format med flera bättre vykort.