Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.
8 st svarta Lindner Falzslos album med fickor. Något glest besatt i början men nära komplett både stämplat och ** från 1967. Även 1 insticksalbum med dubbletter.
burk med tenn, verktyg. Stor låda med äldre tändsticksaskar, låda + 2 album med ransoneringskort, Sparbössa etc.
gratulationsvykort av äldre format, något topografi inemellan.
nummer 1-18 i blandad kvalitet. Alla tidningar som utgivits.
märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]
30 st lösa rabattfrimärken.
bla en hel del vackra stämplar på modernt Sverige.
med blå stämpel.
Stor andel från Skandinaviska länder, det mesta stämplat. Svensk nominal mest i form av häften 600 kr. Finns även några Europeiska länder och övriga världen. Ett plockat gammalt Schaube[..]
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]
vykort, äldre trycksaker, myntkassetter etc. En rolig låda med massor att gå igenom, äldre-modernt.
modernt i 9 album, varav 3 med bara block. Stor mängd även om inte alla album är helt fulla.