Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 700 kr

fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Lite glest besatt de första och de sista åren, i övrigt relativt välbesatt med en hel del **/*. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
650 kr

och sammanlagt ca 160 st VARIO blad, de flesta 7:or.

Avslutat rop
1 400 kr

5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]

Avslutat rop
1 700 kr

Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
1 900 kr

album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]

Avslutat rop
18 500 kr

5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
5 700 kr

även besittningar och områden, kolonier, Danzig etc. Flera lite bättre märken och serier har siktats. En trevlig samling i 2 Leuchtturm Lyx album med kassetter, samlat på instickskort.

Avslutat rop
3 900 kr

Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]

Avslutat rop
11 000 kr

1939 Svea vikt 2 ggr, 1952 Gustav V vikt 2 ggr, 1981/83 (3 st) Karl XIV Johan, 2010-talet Gustav Vasa. Tre st stjärnmärkta.

Avslutat rop
800 kr

varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.

Avslutat rop
5 400 kr

8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]

Avslutat rop
2 000 kr

Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]

Avslutat rop
950 kr

i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
4 000 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
2 000 kr

varav 4 visiralbum med drygt 200 st nästan nya visirblad. Mycket att gå igenom bla: 2 album Albanien etc.

Avslutat rop
1 200 kr

mängder av lösa blad. Mycket att gå igenom och stor variation.

Avslutat rop
2 600 kr

på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.

Avslutat rop
900 kr

Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.