Auktionsobjekt

Avslutat rop
400 kr

Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.

Avslutat rop
1 000 kr

3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.

Avslutat rop
1 600 kr

både oanvända och använda. Stor variation med flera bättre inemellan.

Avslutat rop
1 000 kr

tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
175 kr

lösa egengjorda albumblad.

Avslutat rop
800 kr

vykort av gamla formatet.

Avslutat rop
225 kr

2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.

Avslutat rop
800 kr

löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.

Avslutat rop
550 kr

9 egenmonterade blad 1920-22.

Avslutat rop
2 000 kr

lösa blandade topografiska vykort av äldre formatet. Även monterade vykort på lösblad, med bl a topografi från Halmstad och Linköping, samt två album med enklare icke-topografiska vykor[..]

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.

Avslutat rop
550 kr

vykort från Örebro, Stockholm samt Göteborg med omnejd. Även lite icke-topografiska svenska vykort, utländska vykort, fotografier etc. samt svenska helsaker (dessvärre hålslagna.).

Avslutat rop
850 kr

"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.

Avslutat rop
2 000 kr

och **/* i kuvert. 7 album mest stämplat, äldre-modernt, 1 album ** mest 1980-1990 talet samt 3 album med (*) utan gummering med speciellt många julmärken. Vissa album välfyllda, andra [..]

Avslutat rop
750 kr

1. 2 insticksalbum med närmare 2000 ortstämplar äldre till modernt. En hel del vackra stämplar. Många småorter ingår, t.ex. Hjertum (P), Slussfors (AC), Svannavattnet (AC). 2. Två mindr[..]

Avslutat rop
1 600 kr

t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.

Avslutat rop
1 500 kr

i äldre Schaubek album.

Avslutat rop
125 kr

2 albumsidor. Övertryck på Tjeckoslovakiska frimärken.

Avslutat rop
2 400 kr

två visiralbum. Några lite bättre märken och en del vackra stämplar ingår.

Avslutat rop
3 100 kr

Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".

Avslutat rop
1 800 kr

äldre Schaubek album.

Avslutat rop
40 kr

Kanalfartygen, plundrat, lätt missfärgad vysida.

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".

Avslutat rop
2 000 kr

i äldre album.

Avslutat rop
475 kr

egengjorda sidor. Lettland, Litauen, Estland, Kotor, Jersey, Lothringen and Luxembourg.

Avslutat rop
800 kr

Topografi och gratulationskort blandat.

Avslutat rop
325 kr

brutet hörn och skadat frimärke.

Avslutat rop
1 500 kr

till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]