Auktionsobjekt

Avslutat rop
400 kr

avstämplat "STOCKHOLM 18.7.1868".

Avslutat rop
800 kr

Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.

Avslutat rop
800 kr

(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.

Avslutat rop
100 kr

Liten samling på 5 egengjorda albumblad

Avslutat rop
1 500 kr

var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.

Avslutat rop
1 400 kr

samlat i 6 album + ca 100 st sedlar i plåtask. Även två lådor med medaljer samt 3 tunga burkar med mest enklare blandade mynt. Inget svenskt silver, dock enstaka utländska silvermynt in[..]

Avslutat rop
500 kr

innehåll till Norge avstämplat "DUNKERQUE 23 FEVR 1863".

Avslutat rop
150 kr

10 egengjorda blad.

Avslutat rop
1 900 kr

egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.

Avslutat rop
200 kr

inemellan även utländska.

Avslutat rop
2 000 kr

19/5 via "Helsingborg 20.5.1859" till Klippan/Åby. Korrekt porto var 16 Skilling, felande porto är 8 Skilling. Lösennotering "18" i röd krita (8 Sk = 18 öre). Intyg Möller (2016) Äkta o[..]

Avslutat rop
550 kr

Denna uppsättning Hitler-övertryck trycktes privat den 7 december 1944 för att fira befrielsen av Saverne, en kommun i Alsace-regionen i Frankrike. De var inte officiellt auktoriserade.

Avslutat rop
7 600 kr

British New Guinea 1901-1960 O/**/*. Många bättre märken, nyanser och varianter. Katalogvärde enligt inlämnaren närmare 70.000 kr. Hela samlingen avbildas på hemsidan. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
400 kr

39 st av korten visar katastrofscener efter jordbävningen i San Fransisco 1906. Intressant dokumentation.

Avslutat rop
425 kr

Privata övertryck, Königsberg enligt skrift på sidan.

Avslutat rop
2 400 kr

på visirblad. Nyanser, varianter och några vackra stämplar. Även Barnens Dags Flygpost. Facit enligt inlämnaren ca 20.000 kr om bara märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen av[..]

Avslutat rop
9 200 kr

klassiska märken. Bland innehållet kan nämnas följande: 19 st 4-skillingar, 2 ex vardera av 8 sk och 24 sk (samtliga dessa fyra märken i luckfyllarkvalitet), 4 svarta lokal, 3 bruna lok[..]

Avslutat rop
345 kr

Privata övertryck, registrerade i Michel.

Avslutat rop
4 000 kr

Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]

Avslutat rop
2 500 kr

1938-1949 (+ Tre kronor). Mängder med BC-/CB-par (dock inga Berzelius eller Slottet), varav några få ser lite tveksamma ut. Även gott om högvalörer med höga katalogvärden, ofta i stort [..]

Avslutat rop
425 kr

Privata övertryck. Michel I-XVIII (18st) KV för ** €350 OBS Dessa är * mlh.

Avslutat rop
2 700 kr

stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
5 200 kr

till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]

Avslutat rop
425 kr

Privata övertryck ej registrerade i Michel.

Avslutat rop
400 kr

Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]

Avslutat rop
200 kr

etikett bunden med avsändarens namnstämpel på adressidan av trycksaksvykort från Kanada frankerat på vysidan med 2x 1 cent "MONTREAL MY 8 1912" och sänt till Ryssland.

Avslutat rop
200 kr

Sachsen. stämpel bak "Mitte" och grönt "m"

Avslutat rop
1 700 kr

till F.258. Relativt starkt bandmärkesavsnitt. Facit enligt inlämnaren ca 46.000 kr.

Avslutat rop
600 kr

Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.

Avslutat rop
4 500 kr

i kontorspärm. Börjar med 3x 4 Skilling, 6 Sk med 1 saknad tand, 8 Sk, Lokalmärken, Vapentyp, Liggande Lejon, Komplett Ringtyp, Bra bandmärken Lejon med ppr och vm, Kongressen till 1 kr[..]