avstämplat "STOCKHOLM 18.7.1868".
på 4 egengjorda blad.
Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.
(nära A3) med mestadels topografi från stora delar av Sverige, det mindre (ca A4) med äldre gratulationskort, Jul, Påsk etc. Även 8 st tomma brefkortsalbum av äldre design.
Liten samling på 5 egengjorda albumblad
samlat i 6 album + ca 100 st sedlar i plåtask. Även två lådor med medaljer samt 3 tunga burkar med mest enklare blandade mynt. Inget svenskt silver, dock enstaka utländska silvermynt in[..]
innehåll till Norge avstämplat "DUNKERQUE 23 FEVR 1863".
egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.
19/5 via "Helsingborg 20.5.1859" till Klippan/Åby. Korrekt porto var 16 Skilling, felande porto är 8 Skilling. Lösennotering "18" i röd krita (8 Sk = 18 öre). Intyg Möller (2016) Äkta o[..]
Denna uppsättning Hitler-övertryck trycktes privat den 7 december 1944 för att fira befrielsen av Saverne, en kommun i Alsace-regionen i Frankrike. De var inte officiellt auktoriserade.
39 st av korten visar katastrofscener efter jordbävningen i San Fransisco 1906. Intressant dokumentation.
Privata övertryck, Königsberg enligt skrift på sidan.
på visirblad. Nyanser, varianter och några vackra stämplar. Även Barnens Dags Flygpost. Facit enligt inlämnaren ca 20.000 kr om bara märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen av[..]
klassiska märken. Bland innehållet kan nämnas följande: 19 st 4-skillingar, 2 ex vardera av 8 sk och 24 sk (samtliga dessa fyra märken i luckfyllarkvalitet), 4 svarta lokal, 3 bruna lok[..]
Privata övertryck, registrerade i Michel.
Privata övertryck. Michel I-XVIII (18st) KV för ** €350 OBS Dessa är * mlh.
stämplade 1868-1905 på 3 visirblad. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 37.000 kr då endast märken värda minst 100 kr räknats. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
till 1936. Bl.a. ingår många hundra Landstormsmärken med bl a ett stämplat och ett ** ex av F.124 och ett F.125 *. Även mängder med andra bättre märken, t.ex 3 st Posthus *, flera Oscar[..]
Privata övertryck ej registrerade i Michel.
Bland de bättre titlarna: Svenska avarter 1920-1936 i 2 pärmar, Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911, Sveriges Frankotecken 1885-1963 i 3 delar med nytrycken, Danske Breve del I och II, [..]
Sachsen. stämpel bak "Mitte" och grönt "m"
Allt från samma dödsbo, klassiskt-modernt. Låda 1/5 i följd.