glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.
Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.
stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]
försändelser. Rotterdam 1846 till Norrköping samt Hamburg 1844 till Stockholm. Ex. Göran Fredrikson.
Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]
vikta 1837-1869. Ex Göran Fredrikson.
"FRÅN UTLANDET", "med EXPRESS" etc. Ex. Göran Fredrikson.
med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]