Auktionsobjekt

Avslutat rop
700 kr

häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.

Avslutat rop
1 200 kr

Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 000 kr

i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.

Avslutat rop
3 100 kr

glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.

Avslutat rop
1 200 kr

Lite oorganiserat monterat men en hel del intressant material - många kompletta serier, postfriska arkdelar och några lite bättre märken, t.ex. Aunus 1 mark *. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
1 700 kr

till modernt i mängder av album, på lösblad och i kartonger etc. Massor att gå igenom med några lite bättre märken inemellan. Lådan väger drygt 30 kg.

Avslutat rop
650 kr

utgåvor, högvalörer och påtryck etc. Hela innehållet i urvalshäftet avbildas på hemsidan. Spännande post.

Avslutat rop
1 200 kr

stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]

Avslutat rop
300 kr

försändelser. Rotterdam 1846 till Norrköping samt Hamburg 1844 till Stockholm. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 200 kr

Börjar med 3 vackra underfrankerade trycksaker "Open Circular" 1866-69 + 6 andra brev 1856-1863 med lösennoteringar.

Avslutat rop
1 800 kr

års serier. Även ca 200 ** svenska häften, mest 1965-1975, ett antal insticksalbum och pergamynkuvert med frimärken hela världen samt ett mindre antal försändelser.

Avslutat rop
1 300 kr

ca 1930 i visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. pundmärket Mi 118 A (€450) som dock har några skönhetsfläckar. I övrigt mestadels bra kvalitet. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbild[..]

Avslutat rop
3 500 kr

äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]

Avslutat rop
1 500 kr

Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]

Avslutat rop
2 200 kr

vikta 1837-1869. Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 500 kr

hela världen i insticksalbum. Mest äldre märken och många länder representerade, bl.a. engelska kolonier.

Avslutat rop
300 kr

"FRÅN UTLANDET", "med EXPRESS" etc. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
3 500 kr

topografiska vykort av äldre formatet. Alla län representerade utom A och O. Alla kort ligger i plastfickor. Många trevliga. Korten är sorterade länsvis i buntar och på hemsidans bilde[..]

Avslutat rop
1 100 kr

med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 600 kr

1855-2003 i två Leuchtturm-album med fickor. För de klassiska märkena är albumet ytterst specialiserat med fickor för olika plåtar och typer. Det kan därför se lite glest ut på vissa si[..]

Avslutat rop
1 500 kr

topografiska vykort av äldre formatet. Kort från bl a Kanada, Schweiz, Österrike, Tjeckien, Polen, Slovenien, Kroatien, Gibraltar, Spanien, Tyskland, Holland, Italien, Frankrike, En[..]