Auktionsobjekt
i Verbisalbum inkl. tjänste, lösen, militär och några stämpelmärken. 5 st 4-skillingar i blandad kvalitet, svart lokalmärke, Vapen och liggande lejon i nyanser och med ett par vackra st[..]
Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]
porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.
rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]
modernt. En hel del exotiskt material med mycket Afrika. Även Australien inkl. stater, Portugal med lite kolonier samt några olika europeiska småstater. Klassiska märken finns, men tyn[..]
Märken från Tyskland med mycket DDR samt ** BRD från 2000-talet, Finland O/**/* med bl a några FDC från Karelen, lite blandat utom-Europa samt ett album välgörenhetsmärken med bl a sven[..]
pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.
Danmark 1851-1991 O/**/* med flera bättre klassiska märken. Island 1876-1987 blandat O/**/*. Flera lite bättre märken finns.
The fairy Tale Series (Eventyrserien) i specialdesignad träbox. Varje medalj väger 260 gram med en diameter av 70 mm. Numrerad serie 1977/4000. Medföljer också individuella påsar och st[..]
Leuchtturm Classic med kassetter, alla blad med fickor. Många luckor i början och mest enklare märken, mer välfyllt från 1950-talet och framåt. Från 1978 mycket uppstämplat LYX mest Göt[..]
äldre-modernt. Mycket modernt lösen, inemellan även några utländska varav 3 myntbrev.
Nominal drygt 18.700 kr.
försändelser. Den andra halvan består av frimärken O/**/* äldre-modernt från hela världen, mycket lagt i pergamynkuvert men också t.ex dansk nominal för ca 700 DKK. Mycket att gå igenom[..]
86 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
pfennig utgåvan 1880. Frimärkena är insatta i specialboken för samma utgåva. Även 3 ex. av underlag till boken angående Michel nr 45 varav en är en uppdatering, vidare lite annat materi[..]
dubbletter i 8 tjocka och välfyllda (ofta med överlapp) visiralbum. Märken från 1938 till en bra bit in på 2010-talet. Enorm mängd, och visirbladen ser ut att i allmänhet vara i bra ski[..]
1856-1999 i tre Lindner Falzlos-album. Nr 1 nytryck, nr 2 bläckmakulerad, Stortandade i något blandad kvalitet. Bra fyrtaliga (Köpenhamnstrycket dock av luckfyllarkvalitet) etc. Från ca[..]
South Africa Company, SWA, Eritrea (Italy) med flera. Bäst BSA Company med första serien, högvalörer £2,5,10 är makulerade med fiskal perforering. Finns flera lite bättre. SWA-sa[..]
i form av häften, årssatser och lösa märken insatta i olika typer av album. Nominal drygt 7900 kr med mervärde för 30 st rabattfrimärken/Företagspost. Några lite bättre bandmärken ingår[..]
fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]
av äldre format, 2 album danska vykort, samling Flora & Fauna Hela världen ** på visirkort etc, mapp bältespännarmaterial, ca 600 gram 1940-talsklipp Sverige samt dito 250 gram modern k[..]
mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.
132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
1996-2013 i två DAVO-album. Bra Aur-valörer med flera dyra **, ett par bättre I GILDI **, Christian IX komplett med alla de dyraste **, även Två kungar komplett med alla de dyraste **, [..]
(utom de sista 3 åren, där används Facit-blad) i 3 album. Välbesatt samling med relativt få luckor, dock saknas alla rabattfrimärkena. Ett av albumen innehåller bara häftesblock. Nomina[..]
Estett-album. Till synes komplett t.o.m. 2006 med undantag av 3 kr Pakkeporto samt Danmark befriet-påtrycken. Förutom 8 Pakkeporto-märken (varav 6 st **) ingår alltså t.ex. Olika motiv [..]
Linjen Nederkalix-Nyborg.
(2015) 1 kort tand. Ett fräscht exemplar 2,3,2.
album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.
Första Världskriget (1916-1918), mest sända från Tyskland till Danmark och Schweiz. Många olika stämplar.
Posten med mycket historisk information i 9 lyxalbum, i ett har infattningen lossnat.
Michelnr. 456-58 €4.300
(Mi.438y och 439x) komplett serie €3.500.
Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.
"Gott exemplar med en vikt samt en lätt vikt hörntand". Postal 1500 kr.
med huvudena mot varandra. Signerat Sjöman, Intyg Harbrecht (1992) Praktobjekt 4,4,4. Mycket vackert.
9 öre (*) bra centrering, 9 öre * några fläckar på tandspetsar, 12 öre * färgfriskt exemplar, 30 öre (*).
(F.13), båda utan gummering.
rabattfrimärken/Företagspost.
Märket med ålderspåverkad (gulnad) marginal. Intyg HOW (2011) 3,3,5. Mycket gott exemplar. Facit 5.500 kr
omvänd inhäftning. CB med 4 kontrollnr-siffror och C med den femte matchande kontrollnummersiffran. Äkta par. Litet riss i högra sidan av bägge omslagen. Facit 18.500 kr ++