område. Avstämplat "Lagmansholm 11.4.40".
i massor av äldre pergamynkuvert. Överst också ortsstämplar lagda i separata kuvert efter ort i bokstavsordning. Massor att gå igenom.
ofrankerat brev från USA. Stämplat "GÖTEBORG 28.4.1877".
samt bunt årssatser. Samling Island ca 1900-2010 med flera bättre märken.
på prydligt litet brevomslag till Tierp.
12 öre Vapentyp, daterat Grebbestad 27 september 1866 och adresserat till Strömstad med innehåll.
samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.
1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]
England, frankerat med 4x 12 öre Vapentyp (trestrip) samt via notering " Malmö, Copenhagen, Körsör, Kiel, Preussen-Belgium". Inga transit eller ankomststämplar.
gröna Leuchtturm album med fickor. Börjar med 4+8 Skilling sedan välfyllt ända till slutet, inemellan enstaka vackra stämplar. Trevlig grundsamling att förbättra uppsatt i fräscha album[..]
i New York. Daterat Stockholm den 22 februari 1869.
med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]
brev från USA. "GÖTEBORG 26.7.1877".