Auktionsobjekt

Avslutat rop
15 500 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

Avslutat rop
1 500 kr

gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.

Avslutat rop
2 200 kr

Leuchtturm-album med fickor. I den klassiska delen är albumet mycket specialiserat med plats för olika plåtar etc, och kan därför se lite extra glest besatt ut där. En hel del skill[..]

Avslutat rop
2 000 kr

modernt i 21 album + lösa blad, inemellan även något **/*. Delvis många dubbletter med trevlig klassisk del från 3x 4 Skilling, 3x 5 kr Posthuset, Kongress/Förening komplett, många park[..]

Avslutat rop
2 300 kr

samling i Leuchtturm-album med fickor. Danmark 1851-2000, relativt välbesatt men de klassiska märkena i blandad kvalitet. Finland 1875-2011 (blad från starten). Svag klassisk del dä[..]

Avslutat rop
850 kr

lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.

Avslutat rop
2 400 kr

årsböcker 1989-2012, 5 st årssatser 2010-2014, 9 st häftesårssatser 2000-2008 och 34 st presentsatser. Nominal oräknad, men den går inte av för hackor. Lådan väger 21 kg.

Avslutat rop
5 400 kr

från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]

Avslutat rop
1 500 kr

visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet.

Avslutat rop
1 000 kr

Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.

Avslutat rop
300 kr

Medaljong helsak sänt till Lübeck,Tyskland avstämplat "STOCKHOLM 14, 16.6.1918".

Avslutat rop
19 000 kr

3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]

Avslutat rop
1 900 kr

t.14, 13. Snyggt uppsatt i 2 visiralbum.

Avslutat rop
1 100 kr

i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.

Avslutat rop
4 300 kr

men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.

Avslutat rop
2 800 kr

Frimärken och häften löst i låda. Nominal drygt 9.000 kr.

Avslutat rop
750 kr

ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]