Auktionsobjekt
lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.
32-sidiga insticksalbum. Djur, blommor, båtar mm. Många block och kompletta serier från ett stort antal olika länder.
22 insticksalbum av olika storlek och fyllnadsgrad.
svenska sedlar 5-100 kr (Nominal 330 kr). Liten ask med silvermynt 10 öre - 50 kr med oräknat silvervärde (182 gram).
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet. I lådan finns också ett glest besatt för[..]
i 2 album + lösa blad, mest **/*. Även 5 lådor mest lösa märken från Hela världen. Massor att gå igenom.
2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.
visiralbum. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Även ett antal ostämplade Sverige Brev utan gummering i ett av albumen. I lådan finns också ett insticksalbum med God Helg- och and[..]
av lådan, överst motsvarande 9 pergamynlådor med massor av märken från många olika länder i pergamynkuvert, ca 50% från Sverige.
i 8 visiralbum + 5 st insticksalbum samt 2 buntar försändelser. Samlingen börjar med 3x 4 Skilling, 8 skilling (1 saknad tand), 3 öre Svart lokalmärke. Delvis glest besatt och delvis me[..]
6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]
insticksalbum samt på bunt lösa visirblad. Märken från främst Spanien, USA, Rumänien, Ungern, Frankrike, Italien, Schweiz och Belgien. Äldre till modernt och till största delen stämpla[..]
Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
inemellan även lösa märken och pergamynkuvert.
äldre till modernt. Även ett mindre insticksalbum med märken. Mest stämplat men även lite **/*. I lådan finns också två tomma insticksalbum och en visirpärm med några tomma visirblad.
stor andel Sverige Brev med många självhäftande. Nominal drygt 17800 kr med mervärde för 42 st rabattfrimärken.
tvättade, klipp, mycket Sverige har setts bl. annat ostämplat i mindre låda, nominal drygt 600 kr. Även en trevlig bunt med försändelser m.m.
2019 i fyra tjocka visiralbum. Stortandade i ovanligt bra kvalitet, bra fyrtaliga med bl a Köpenhamnstrycket, bra ryska typer med flera bättre. Ofta flera ex av varje, ibland även av bä[..]
Norge i 6 visiralbum: Nr 1 med breda marginaler samt ytterligare ett antal skillingvalörer och några andra lite bättre märken. Även en hel del försändelser. Vidare innehåller lådan ett [..]
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Togo, Kamerun, Tchad, Gabon, Moyen Congo, Madagaskar och Réunion. Märken från 1880- till 1970-talet. Mestadels bra kvalitet.
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Senegal, Niger, Guinea, Elfenbenskusten, Dahomey, Benin, Sudan, Mauretanien och Övre Volta. Märken från 1890- till 1970-talet med tungd[..]
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt olika områden i Syrien, Algeriet, Cilicien, Libanon, Marocko, Tanger och Tunisien. Klassiskt till 1950-talet. Något blandad kvalitet.
från Persien/Iran och Egypten/UAR. Ca 60 % Persien/Iran. Mest äldre märken.
på 32 visirblad. Märken från främst första halvan av 1900-talet.
instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.
Märken från framför allt Guadeloupe, St. Pierre et Miquelon, Martinique, Franska Guyana, Inini, Franska Somalikusten, Djibouti och Obock. Tyngdpunkt på märken från första halvan av 1900[..]
och 3 av dem t.o.m. inplastade. Katalog 1: Västeuropa (franska Andorra, Frankrike och Monaco). Katalog 2: Iberiska halvön (spanska Andorra, Portugal och Spanien), Katalog 3: Apenninska [..]
Alaouites, Gabon och Senegal på totalt 23 blad av olika typ. Michelvärde bara för Alaouites drygt 500 euro och för franska Sudan drygt 270 euro, allt enligt inlämnaren. Bättre märken fö[..]
Omfattande FDC samling England 1960-2005 troligen nästan komplett. även några från nordiska länder (ej Sverige. En låda full med frimärken i kuvert olika länder bl.a Sverige (minst en 1[..]
Kalle Anka-pocketar (ingen av de tidiga) i lässkick. I frimärksväg finns bl a en samling Nepal och en samling Indien, båda på lösblad, samt en låda med framför allt Storbritannien och K[..]
lösa blad samt mängder av blandat i skolåda. Bla Samling Sverige **/* Oscar II-1970 talet i välfyllt album, Äldre mycket glest besatt Shaubek album. Även bunt blandade klämfix, skärap[..]
200 kr minnesmynt i vardera 92,5 % silver, totalt 250 gram rent silver med ett nominellt värde av 2000 kr.
1995-2008. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel Sverige Brev.
+ 114 st lösa märken varav 72 st för Nordiskt porto. Totalt motsvarande drygt 52 st häften.
Mest 1980- och 1990-talet. Nominal drygt 10300 kr.
Bl a ingår en komplett 5-stripserie Tre kronor. Total nominal drygt 3000 kr.
topografi. Ca en tredjedel är av gamla formatet.
och Tyskland. Några lite bättre märken och en del ortstämplar har setts.
för Sverige 1951-1989 i två pärmar.
"Ehrenkreuz der Deutschen Mutter", medalj som delades ut till fertila mödrar. Denna medalj har måtten ca: B18mm H21mm vilket troligen är lite mer ovanligt och en valfri semi-officiell g[..]