Auktionsobjekt

Avslutat rop
52 000 kr

1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]

Avslutat rop
1 200 kr

40 lösa rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
3 000 kr

Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.

Avslutat rop
1 800 kr

i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]

Avslutat rop
8 000 kr

i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]

Avslutat rop
700 kr

plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]

Avslutat rop
4 300 kr

Komplett bladsats med alla städer + extra dubbletter på baksidan av respektive blad. Läsbart till LYX mest på 10 öre boktryck och koppartryck men även andra valörer upp till 1 kr.

Avslutat rop
1 900 kr

Mest Koppar och järnmynt 1900-talet med enstaka utländska mynt inemellan. Även en del svenskt och något utländskt silver, uppskattningsvis 75 mynt av olika valörer. Massor att gå igenom[..]

Avslutat rop
6 000 kr

mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.

Avslutat rop
29 000 kr

efter valör: 1 kr -1941 (572 st), 1 kr -1967 (85 st), 50 öre -1939 (174 st), 25 öre -1941 (485 st) samt 10 öre (700 st)

Avslutat rop
4 700 kr

Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.

Avslutat rop
750 kr

äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
5 000 kr

de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.

Avslutat rop
550 kr

+ lösa blad och presentsatser etc. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 100 kr

med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]

Avslutat rop
550 kr

med mest från Sverige, äldre-modernt i trevlig blandning.

Avslutat rop
300 kr

19.4.1941" till London, England. Kraftigt reparerat av Engelska postverket.

Avslutat rop
400 kr

trevlig blandning av topografi och gratulationskort.

Avslutat rop
300 kr

äldre-modernt med lite klipp inemellan.