Auktionsobjekt
svenska Radiolicenser 1925 och framåt, Kronodebetsedlar med postala stämplar, Skattekvitton etc. Även 2 st plomberade svenska kilovaror 1967 och 1971 samt låda med blandad svensk nom[..]
äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.
i välfyllt visiralbum. Landssamlingar av Serbien, Montenegro, Jugoslavien, Rumänien och Bulgarien. Trevlig samling med mest äldre frimärken. Bättre inemellan.
1950-tal till mitten av 1970-talet, totalt drygt 260 häften inkl. ett mindre antal dubbletter. Bl a ingår ett par bättre Svanar-häften och fyra häften Bildsten. Även t.ex. många häften [..]
ca 90 st + ett par inkompletta. Mängder med bättre häften, t.ex. H3, H13, H14, H15 B, H21 O x 2 samt 11 st BC-/CB-häften plus många andra med relativt höga katalogvärden. Bra kvalitet.
gravyrer av Slania, Hipschen, Morken, Jakus, Mörck och Sjöblom. Numrerad 296/350. Högt nypris. Eftertraktad.
modernt i 21 album + lösa blad, inemellan även något **/*. Delvis många dubbletter med trevlig klassisk del från 3x 4 Skilling, 3x 5 kr Posthuset, Kongress/Förening komplett, många park[..]
lösa blad samt diverse löst i skolåda. Massor att gå igenom med en del Sverige ** med oräknad nominal.
med en hel del trevligt material. Inte minst finns ett stort antal vackra stämplar, både på äldre märken och uppstämplad lyx, inte sällan från Västergötland. Även ett flertal BC-/CB-par[..]
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
i 2 insticksalbum. Läsbart-uppstämplad LYX.
från bandmärken till 1971, totalt drygt 480 st. Mängder med bättre bandmärken ingår och även många bättre valörer från 1930- och 1940-talet. Många av 5-stripen är helt **, medan andra h[..]
3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]
Frimärken och häften löst i låda. Nominal drygt 9.000 kr.
landsvis i 18 insticksalbum. Övervägande **/* och märken enbart från Europa. Stor mängd. I lådan, som väger drygt 21 kg, ingår också två album motiv rymd, två album motiv konst och ett [..]
ofta lite glest besatta. De lite bättre ostämplade märkena ofta *. Bland de stämplade finns stor mängd Oscar av olika valörer, bl a mer än 200 st 1 kr. Även litet album försändelser, va[..]
i välfyllt visiralbum främst med märken från: Basutoland, BCA, Godahoppsudden, BEA, Gambia, Gold coast, Kenya Uganda Tanganyika, Marocco Agencies, Mauritius, Natal, Nigeria, Rhodesia, S[..]
i välfyllt visiralbum, Klassiskt-1950 talet. Bra urval av äldre stater med flera bättre valörer.
delvis med många dubbletter på den klassiska delen med varianter, våfflor, nyanser, stämplar etc även back-of-the-book och någon försändelse inemellan. Bla Presidenter 1861 till 90 cent[..]
insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.
i visiralbum. Mest äldre-1940 talet Bla: Antigua, Bahamas, Barbados, Bermuda, New Brunswick, Dominica, Grenada, British Honduras, Fiji, Papua, Samoa, Jamaica, Nova Scotia, [..]
i välfyllt visiralbum delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar etc. Bra klassisk del från nr 1, bägge tidningsmärkena 1858, likaså 1861, bra urval Franz Joseph, Komplett F.Jose[..]
i 2 välfyllda visiralbum. Delvis många dubbletter och mest äldre stämplade märken. Bla: Argentina, Bolivia, Brasilien, Chile, Colombia, Mexico, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Haiti, Ni[..]
1960 talet. Trevlig klassisk del delvis med dubbletter, varianter, nyanser, nytryck och förfalskningar (oftast märkta eller liggande på sidan). Högt katalogvärde och blandad kvalitet.
på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.
insticksalbum. 20 av dem innehåller landssamlingar äldre till modernt (många länder representerade) medan övriga 7 album utgörs av en motivsamling djur. Lådan väger drygt 26 kg.
insticksalbum. Ingenting alltför märkvärdigt men nominalen uppgår till drygt 3000 kr med mervärde för en hel del rabattfrimärken. I lådan ingår också ett album helgmärken samt 3 tomma i[..]
med enstaka modernare märken, i visiralbum. Mycket bra klassisk del samlat i typer, nyanser och varianter delvis med dubbletter, inemellan några identifierade förfalskningar.
med enstaka modernare inemellan. Trevlig klassisk del med dubbletter, nyanser etc och på slutet även Cuba och Filippinerna samt Lokalpost och diverse udda märken.
från andra länder) i 3 insticksalbum, varav två är motivsamlingar, en sport och en konst. Bl a ingår ett stort antal bättre kinesiska 1970-talsmärken **/* (det absoluta flertalet **, t.[..]
i 2 visiralbum. Mycket bra klassisk del delvis med dubbletter, nyanser, stämplar etc. Många bättre märken och högvalörer. Mycket högt katalogvärde trots några luckfyllare inemellan. En [..]
i Verbis album. 3 Skilling (Luckfyllare med saknat hörn, inklippt i högra marginalen) 3x 4 Skilling ett med intyg sjöman F.2i ultramaringrå, 6 Skilling Vacker luckfyllare "WEXIÖ 27.3[..]
Nominal drygt 34.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev och även mervärde för drygt 170 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan sitter också stämplade märken.
40 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
i 9 album. Två av dem är en samling i Verbisalbum 1881-1976. Flera lite bättre märken ingår. Av övriga 7 album innehåller ett bara häften (mest 1980-tal) medan övriga 6 innehåller lösa [..]
plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]
efter valör: 1 kr -1941 (572 st), 1 kr -1967 (85 st), 50 öre -1939 (174 st), 25 öre -1941 (485 st) samt 10 öre (700 st)
+ lösa blad och presentsatser etc. Massor att gå igenom.
äldre-modernt med massor att gå igenom.
Mest Koppar och järnmynt 1900-talet med enstaka utländska mynt inemellan. Även en del svenskt och något utländskt silver, uppskattningsvis 75 mynt av olika valörer. Massor att gå igenom[..]
äldre-modernt med lite klipp inemellan.
trevlig blandning av topografi och gratulationskort.
med mest från Sverige, äldre-modernt i trevlig blandning.
med enstaka moderna i DAVO album. Trevlig samling att bygga vidare på.
mest äldre-1950 talet i välfyllt visiralbum. Delvis många dubbletter.
i två separata samlingar, den andra mest 1896-1954. Trevliga samlingar att bygga vidare på.
i 2 st separata samlingar med vardera 2 album. Den stämplade i 2 st röda SAFE Dual album 1849-1958 något glesare besatt i fina album, den andra **/* i 2 st äldre Schaubek album 185[..]